Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua, ce articol din codul familiei stipulează ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua, ce articol din codul familiei stipulează obligativitatea ...

Bună ziua, ce articol din codul familiei stipulează obligativitatea întreținerii copiilor de către parinti și a părinților de către copii atunci când sunt în nevoie?
Buna ziua, art 499 Cod Civil.
Am un băiat cu handicap grav de 21 ani care nu poate munci și are o pensie de 525 lei, nu este normal ca și tatăl sa contribuie cu o suma deoarece nu ne putem descurca cu pensia lui mica cu întreținerea și tratamentul, în art 499 e vorba numai de copii minori.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, art 499 Cod Civil.

Codul familiei nu mai este în vigoare de mulți ani. Acum avem Codul civil.

Dacă continuă studiile, copilul poate primi de la tata pensie de întreținere până la maxim 26 de ani.

Referitor la copilul cu handicap, nu există pensie de 525 de lei. Mai exact ce venituri are și de la ce instituții`?

Ce grad de handicap are, dacă nu poate lucra`?
Dapix, utilizator
Are autism grad 1, indemnizatie de handicap de 599, nu merge la școală, are însoțitor alta persoana care are grija de el cu carte de munca. Venitul este numai de 599 lei.
natasav, utilizator
Eu am în familie persoană dizabilă, dar primește ea și indemnizația de însoțitor de 1898 lei și ne descurcam cu întreținerea, având în plus și indemnizația de 599 lei. Noi familia nu am vrut să-i angajăm asistent personal.

De ce ați ales să-i angajați asistent personal, când puteați încasa dumneavoastră în calitate de curator cei 1898 lei, și plus indemnizația de 599 lei puteați întreține copilul`?!

Am aici lângă mine magazinul PROFI, și angajații se plând că după ce muncesc de la sar capacele, primesc salariul minim NET de doar 1898 lei plus ceva bonuri de masă.
Dapix, utilizator