Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Certificate si Adeverinte eliberate de autoritati ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Certificate si Adeverinte eliberate de autoritati publice

La cerere, autoritățile publice centrale și locale eliberează certificate și adeverințe. In mod normal, cuprinsul acestora trebuie sa aiba acoperire in documente aflate in arhiva respectivei autoritati.
1, Care este prevederea legala (legea) care reglementeaza eliberarea acestor adeverinte si certificate?
2. Care este responsabilitatea mea daca am folosit si am beneficiat dupa o adeverinta eliberata aiurea (in urma unor confuzii) de o autoritate publica?
3. In situatia de la punctul 2 am primit niste drepturi acum 20 de ani. As fi primit acele drepturi si daca adeverinta era eliberata corect. Ce se poate intampla cu drepturile primite in baza adeverintei neglijent eliberate?
interval, utilizator
1. OG nr. 33 din 30 ianuarie 2002 privind reglementarea eliberarii certificatelor și adeverintelor de către autoritățile publice centrale și locale

2. Sunteti si dvs in culpa daca stiati ca acea adeverinta este gresita.

3. Daca le-ati primit, nu mai pot fi restituite.
Multumesc pentru raspuns.
Nu stiam ca acea adeverinta era gresita, n-aveam cum sa stiu