Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum demonstrez venitul sotiei care e cetatean strain?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum demonstrez venitul sotiei care e cetatean strain?

cum demonstrez venitul sotiei mele, ca din cate am inteles de la oficialitatile
locale ea fiind cetatean strain poate munci legal numai dupa obtinerea permisului de sedere,iar singura solutie, zic cei de la of. pt straini, e sa depun 50miloane lei in banca.
....e o problema, dar ce m-a surprins cel mai mult e faptul ca am incercat sa platesc taxele petru obtinerea permisului de sedere si la CEC mi-au spus ca tre sa le dau cnp-ul sotiei, dar nu e vorba de cnp-ul ei din pasaport ci de un altul pe care zic ei ca trebue sa il primeasca de la politie. am fost si la politie si la oficiu pt straini si nimeni nu stie nimic iar cei de la CEC nu imi incaseaza banii.
toate astea se intampla in Baia Mare.
Mai inainte,ar fi trebuit sa spui pentru ce anume iti trebuie sa demonstrezi asta! Si unde! E necesar sa il dovedesti pentru stabilirea unei pensii de intretinere in sarcina ei? Ca n-am inteles din mesajul tau! Daca da... iti spun eu solutia! ;)
......cum obtii un permis de sedere in romania?
unde tre sa merg si ce acte sunt necesare pt a obtine permis de sedere in romania pt sotia mea, ea fiind cetatean moldovean
primul lucru care trebuie sa-l faci este sa obtii permis de sedere in Romania si acolo iti atribuie si un CNP pe acel permis, mergi la Oficiul pentru straini si o sa vezi ca se rezolva

Pentru obtinerea vizei de lunga sedere sau chiar al dreptului de sedere, parerea mea e aceea sa solicitati "Autoritatii pentru straini" la formatiunea teritoriala a acesteia in a carei raza domiciliezi, pentru reintregirea familiei. Autoritatea pentru straini este o structura specializata, organizata in subordinea Ministerului de Interne( in orasul - resedinta de judet exista cate una). La cererea-tip pe care o completezi (faci rost dupa net de ea sau mergi acolo si ceri un exemplar) trebuie sa anexezi:
- certificatul de casatorie
- o declaratie autentica ( data in fata notarului) din care sa rezulte ca sotia ta va locui cu tine si ceilalti membri ai familiei tale (daca mai sunt si altii)
- dovada spatiului de locuit corespunzator
- dovada mijloacelor de intretinere - ale tale (fiind sotul ei, ai obligatia legala de intretinere, chiar daca EA nu realizeaza nici un venit - adeverinta de salariat sau ceva sa dovedesti veniturile TALE ).

Oricum, pentru acordarea vizei de scurta durata pentru sotia ta, Directia relatii consulare din cadrul Ministerului Afacerilor Externe poate aproba acordarea vizei, fara avizul Autoritatii pentru straini, fiind casatorita cu tine, cetatean roman.

Poate vin si altii cu idei, daca nu... mai cercetam :)

Pentru obtinerea vizei de lunga sedere sau chiar al dreptului de sedere, parerea mea e aceea sa solicitati "Autoritatii pentru straini" la formatiunea teritoriala a acesteia in a carei raza domiciliezi, pentru reintregirea familiei. Autoritatea pentru straini este o structura specializata, organizata in subordinea Ministerului de Interne( in orasul - resedinta de judet exista cate una). La cererea-tip pe care o completezi (faci rost dupa net de ea sau mergi acolo si ceri un exemplar) trebuie sa anexezi:
- certificatul de casatorie
- o declaratie autentica ( data in fata notarului) din care sa rezulte ca sotia ta va locui cu tine si ceilalti membri ai familiei tale (daca mai sunt si altii)
- dovada spatiului de locuit corespunzator
- dovada mijloacelor de intretinere - ale tale (fiind sotul ei, ai obligatia legala de intretinere, chiar daca EA nu realizeaza nici un venit - adeverinta de salariat sau ceva sa dovedesti veniturile TALE ).

Oricum, pentru acordarea vizei de scurta durata pentru sotia ta, Directia relatii consulare din cadrul Ministerului Afacerilor Externe poate aproba acordarea vizei, fara avizul Autoritatii pentru straini, fiind casatorita cu tine, cetatean roman.

Poate vin si altii cu idei, daca nu... mai cercetam :)