avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum demonstrez venitul sotiei care e cetatean strain?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum demonstrez venitul sotiei care e cetatean strain?

cum demonstrez venitul sotiei mele, ca din cate am inteles de la oficialitatile
locale ea fiind cetatean strain poate munci legal numai dupa obtinerea permisului de sedere,iar singura solutie, zic cei de la of. pt straini, e sa depun 50miloane lei in banca.
....e o problema, dar ce m-a surprins cel mai mult e faptul ca am incercat sa platesc taxele petru obtinerea permisului de sedere si la CEC mi-au spus ca tre sa le dau cnp-ul sotiei, dar nu e vorba de cnp-ul ei din pasaport ci de un altul pe care zic ei ca trebue sa il primeasca de la politie. am fost si la politie si la oficiu pt straini si nimeni nu stie nimic iar cei de la CEC nu imi incaseaza banii.
toate astea se intampla in Baia Mare.
Cel mai recent răspuns: a_mira , utilizator 17:53, 12 Octombrie 2006
Mai inainte,ar fi trebuit sa spui pentru ce anume iti trebuie sa demonstrezi asta! Si unde! E necesar sa il dovedesti pentru stabilirea unei pensii de intretinere in sarcina ei? Ca n-am inteles din mesajul tau! Daca da... iti spun eu solutia! ;)
......cum obtii un permis de sedere in romania?
unde tre sa merg si ce acte sunt necesare pt a obtine permis de sedere in romania pt sotia mea, ea fiind cetatean moldovean
primul lucru care trebuie sa-l faci este sa obtii permis de sedere in Romania si acolo iti atribuie si un CNP pe acel permis, mergi la Oficiul pentru straini si o sa vezi ca se rezolva


Pentru obtinerea vizei de lunga sedere sau chiar al dreptului de sedere, parerea mea e aceea sa solicitati "Autoritatii pentru straini" la formatiunea teritoriala a acesteia in a carei raza domiciliezi, pentru reintregirea familiei. Autoritatea pentru straini este o structura specializata, organizata in subordinea Ministerului de Interne( in orasul - resedinta de judet exista cate una). La cererea-tip pe care o completezi (faci rost dupa net de ea sau mergi acolo si ceri un exemplar) trebuie sa anexezi:
- certificatul de casatorie
- o declaratie autentica ( data in fata notarului) din care sa rezulte ca sotia ta va locui cu tine si ceilalti membri ai familiei tale (daca mai sunt si altii)
- dovada spatiului de locuit corespunzator
- dovada mijloacelor de intretinere - ale tale (fiind sotul ei, ai obligatia legala de intretinere, chiar daca EA nu realizeaza nici un venit - adeverinta de salariat sau ceva sa dovedesti veniturile TALE ).

Oricum, pentru acordarea vizei de scurta durata pentru sotia ta, Directia relatii consulare din cadrul Ministerului Afacerilor Externe poate aproba acordarea vizei, fara avizul Autoritatii pentru straini, fiind casatorita cu tine, cetatean roman.


Poate vin si altii cu idei, daca nu... mai cercetam :)

Pentru obtinerea vizei de lunga sedere sau chiar al dreptului de sedere, parerea mea e aceea sa solicitati "Autoritatii pentru straini" la formatiunea teritoriala a acesteia in a carei raza domiciliezi, pentru reintregirea familiei. Autoritatea pentru straini este o structura specializata, organizata in subordinea Ministerului de Interne( in orasul - resedinta de judet exista cate una). La cererea-tip pe care o completezi (faci rost dupa net de ea sau mergi acolo si ceri un exemplar) trebuie sa anexezi:
- certificatul de casatorie
- o declaratie autentica ( data in fata notarului) din care sa rezulte ca sotia ta va locui cu tine si ceilalti membri ai familiei tale (daca mai sunt si altii)
- dovada spatiului de locuit corespunzator
- dovada mijloacelor de intretinere - ale tale (fiind sotul ei, ai obligatia legala de intretinere, chiar daca EA nu realizeaza nici un venit - adeverinta de salariat sau ceva sa dovedesti veniturile TALE ).

Oricum, pentru acordarea vizei de scurta durata pentru sotia ta, Directia relatii consulare din cadrul Ministerului Afacerilor Externe poate aproba acordarea vizei, fara avizul Autoritatii pentru straini, fiind casatorita cu tine, cetatean roman.


Poate vin si altii cu idei, daca nu... mai cercetam :)

Alte discuții în legătură

Acte necesare viza termen lung si reintregirea familiei,rezidenta permanenta in romania ptr dominicani dupa casatorie GeorgianaDutu GeorgianaDutu Buna seara, Sunt casatorita cu un cetatean Dominican din August 2013 si momentan locuim in Rep Dominicana unde a avut loc si cununia civila . Am dorii sa ... (vezi toată discuția)
Permis de sedere in ro Damla Damla Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Am avut o relatie cu cetatean turc in urma careia am un copil. Copilul este recunoscut de tatal ... (vezi toată discuția)
Viza pentru cetateni turci sibel sibel sunt casatorıta cu cetatean turc sı as dorı sa ıau vıza pentru el dın ankara sı mar ınteresa ce am nevoıe sı ... (vezi toată discuția)