Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Un muzeu poate fi beneficiarul redirecționării a ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Un muzeu poate fi beneficiarul redirecționării a 3,5% din impozit?

Bună ziua. Un muzeu (în speță de istorie, nu știu dacă are importanță), ar putea beneficia de sponsorizări din partea unor firme private? Dar de redirecționarea a 3,5% din impozitul pe profit?
1. Entitățile nonprofit/Unitățile de cult beneficiază de sumele reprezentând până la 3,5% din impozitul datorat pe venitul netanual impozabil/câștigul net anual impozabil dacă la momentul plății acestora de către organul fiscal figurează în Registrul entităților/unităților de cult pentru care se acordă deduceri fiscale.

2. Poate fi beneficiar al sponsorizarii:
a) orice persoană juridică fără scop lucrativ, care desfășoară în România sau urmează sa desfășoare o activitate în domeniile: cultural, artistic, educativ, de învățământ, științific - cercetare fundamentală și aplicată, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protecției drepturilor omului, medico-sanitar, de asistența și servicii sociale, de protecția mediului, social și comunitar, de reprezentare a asociațiilor profesionale, precum și de întreținere, restaurare, conservare și punere în valoare a monumentelor istorice;

b) instituțiile și autoritățile publice, inclusiv organele de specialitate ale administrației publice, pentru activitățile prevăzute la lit. a);
Vă mulțumesc pentru răspuns. Articolele de lege le găsisem și eu, dar nu sunt jurist de meserie, nici economist, deci nu am înțeles / nu știu dacă un muzeu se încadrează în acele instituții publice fără scop lucrativ, respectiv entități non-profit.
Da, un muzeu se încadrează în acele instituții publice fără scop lucrativ, respectiv entități non-profit.
nu amestecati sponsorizarile cu redirectarea a 3,5%. Sponsorizari pot primti si institutiile publice, dar 3,5 % NU , Chiar daca o inst2itutie publica este non=profit, ea nu intra in notiunea de "entiate non-prof[t / unitate de cult|" cu care opereaza Codul Fiscal. Ce este sau nu este o "entitate non-profit" ne definesc NM de aplicare a COdului Fiscal , aprobate prin HG 1/2017. Astfel, la pct. 15 din capitolul din norme ref. aplicarea TITLULUI IV - Impozitul pe venit, care explica, cu titlu EXEMPLIFICATIV, ca in categoria "entitatilor nonprofit" la care fac referire articolele cu facilitatile pentru 3,5% se cuprind asociațiile, fundațiile, organizațiile sindicale, patronatele, camerele de comerț, partidele politice, asociațiile de proprietari, casele de ajutor reciproc ale salariaților, dar "în măsura în care, potrivit legilor proprii de organizare și funcționare, desfășoară activități nonprofit, iar sumele primite din impozit sunt folosite în acest scop". Nici vorba de institutii publice!!!
NU. Acea notiune este explicata in NM de aplicare a Codului Fiscal si NU se refera si la institutii publice, ci doar la entitati non=profit DE DREPT PRIVAT