Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In cazul gemenilor nou-nascuti, drepturile bănești ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In cazul gemenilor nou-nascuti, drepturile bănești se dublează ...

In cazul gemenilor nou-nascuti, drepturile bănești se dublează sau nu? Mulțumesc.
Se dubleaza alocatia de stat , iar indemnizatia pentru CCC = 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. + suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleți sau multipleți, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naștere.