Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am depășit în licalitate 51km/ora. Pot depune ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am depășit în licalitate 51km/ora. Pot depune contestație? ...

Am depășit în licalitate 51km/ora.
Pot depune contestație?
Nu am înțeles, limita e de 50 pe segmentul de drum si aveti pv ca aveati 51? Sau care era limita de viteza? Si motivul de contestatie care era?
gi-jane2, moderator
Daca ati fost inregistrat in localitate cu viteza de 51 km/h peste viteza admisa pe respectivul sector de drum public
sanctiunea va fi cuprinsa intre 9 si 20 de puncte de amenda -sanctiune maxima de 2.900 de lei, in plus se va retine permisul de conducere pentru o perioada de 90 de zile.
Puteti depune contestatie dar greu de combatut valoarea inregistrata
Puteți depune contestație și dacă ați depășit cu 200 de km/h viteza legala .În general nu se spera la minuni ci doar la tergiversare pt s beneficia de permis pe durata judecării contestatiei..