Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Publicare date cu caracter personal pe grup public de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Publicare date cu caracter personal pe grup public de Facebook

Buna ziua
Un prieten a facut un grup public pe Facebook si a postat numele nostru cu nota aferenta la fotbal dupa nivelul de performanta. In fapt a postat date cu caracter personal in spatiu public fara sa-mi dau acordul.
Ce pot sa fac? Ce lege incalca?
Va multumesc!
Sa fim putin tehnici:
1. Aici e vorba de operatorul facebook;
2. Divulgarea, ca s-o numim asa, se refera la nume. Daca userul e membru legitimat, numele lui e oricum public.
Doamna avocat, va rog sa-mi trimiteti si mie un link, ma intereseaza cazul.
Multumesc
E un campionat de fotbal neoficial.