Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. are voie președintele de scara să ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. are voie președintele de scara să trimită pe wathapp ...

Buna ziua. are voie președintele de scara să trimită pe wathapp lista cu numele restanțierilor ? nu cumva e de ajuns doar numărul apartamentului ? si a încălcat legea in momentul in care afișat numele persoanei ?
Bună ziua. Conform cerințelor GDPR presedintele, administratorul , comitetul executiv sunt obligați să folosească detalii minime ori chiar deloc în spațiul public ( avizier, rețele sociale, grupuri de whattsap, de exemplu ) cu privire la datele personale ale locatarilor, mai ales că acestea nu sunt imperios necesare. Se pot elimina astfel, de exemplu numele și prenumele celor vizați. Persoanele care consideră că li s-a încălcat dreptul la viața privată, ori au fost poziționate în posturi jenante, umilitoare, în mod public, pot consulta ghidurile publicate pe site-ul dataprotection.ro pentru lămuriri și principii directoare în aceste situații.

Stefanc1977 a scris:

Buna ziua. are voie președintele de scara să trimită pe wathapp lista cu numele restanțierilor ? nu cumva e de ajuns doar numărul apartamentului ? si a încălcat legea in momentul in care afișat numele persoanei ?