avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara! Sunt pensionară la limita de vârstă, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara! Sunt pensionară la limita de vârstă, am 64 ani. ...

Bună seara!
Sunt pensionară la limita de vârstă, am 64 ani. În acest moment lucrez, având un contract de muncă până la 1 iunie, 2024.. Vă rog să îmi spuneți :
- dacă se promulga noua lege și se aplică din 1.01.2024., iar L/263 va fi abrogata, cum să procedez pentru avea recalcularea pensiei pe legea 263?
1. în decembrie 2023 solicit recalculare și întrerup contractul? sau
2. să aștept până în iunie 2024 când închei contractul, dar recalcularea va fi pe Legea noua și probabil voi pierde avantajul ic din L/263?
Mulțumesc pentru răspuns!

Alte discuții în legătură

Bună ziua! vă rog să mă lămuriți în următoarea situație ... Lidum Lidum Bună ziua! Vă rog să mă lămuriți în următoarea situație : Din anul 2021, am decizie de pensie la limită de vârstă, nespusă în plată. (nu ... (vezi toată discuția)
Cumpărare vechime în ultimul an de liceu Nicoleta_Bacau Nicoleta_Bacau Bună ziua, Am terminat liceul (12 clase) la zi în 24 iulie 1986 la vârsta de 18 ani și 11 luni, fiind data la scoala la vârsta de 7 ani si o luna. Pt ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,sunt pensionata de boala din 2015,in iulie 2024 trebuie ... Devio Devio Buna ziua,sunt pensionata de boala din 2015,in iulie 2024 trebuie sa ma prezint la comisie,pot renunta la pensia de boala,sa ma pensionez anticipat pt ca in ... (vezi toată discuția)