avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumpărare vechime în ultimul an de liceu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumpărare vechime în ultimul an de liceu

Bună ziua, Am terminat liceul (12 clase) la zi în 24 iulie 1986 la vârsta de 18 ani și 11 luni, fiind data la scoala la vârsta de 7 ani si o luna. Pt perioada 17 aug 1985 -24 iulie 1986 (perioada de 11 luni, cât încă eram în ultimul an scolar) pot încheia un contract cu Casa de pensii cu scopul de a mi cumpara vechime ( la stabilirea pensiei pt limita de varsta) în contul acelor 11 luni, fiind deja majora ? Au trecut 38 de ani de atunci, iar eu inca lucrez. Pana pe 31 aug 2024 inca este in vigoare legea 263/ 2010.Va multumesc !
Ultima modificare: Miercuri, 10 Ianuarie 2024
Nicoleta_Bacau, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:43, 12 Ianuarie 2024
Cu ce va ajuta acele 11 luni ?
Pt completarea stagiului de cotizare
Pentru îndeplinirea condiției de stagiu complet, sau mărirea acestuia, nu merită.Doar pentru îndeplinirea condiției de stagiu minim de 15 ani merita pentru a se putea beneficia de pensie de limită de vârstă.
Dar oricum, de la 1 ianuarie anul acesta, nu se mai poate cumpăra retroactiv stagiu de cotizare.
Deci nici chiar dacă vreți, nu mai puteți cumpăra momentan.

Iar 11 luni costă aproape 10,000 lei (9075 lei), deci vă convine să dați atâția bani dacă oricum nu se merită`?
Ultima modificare: Vineri, 12 Ianuarie 2024
Dapix, utilizator
5. Până când pot plăti în condițiile stabilite de OUG 163/2020?

Plata retroactivă la pensii se poate face până pe 31 decembrie 2024.
www.avocatnet.ro/articol_560...

Alte discuții în legătură

Bună ziua.am cumpărat 10 luni de vechime în muncă ca să ... DumitruAndriana DumitruAndriana Bună ziua.Am cumpărat 10 luni de vechime în muncă ca să pot completa cei 35 de ani de vechime mai puțin armata.Am 62 de ani și am depus dosarul de ... (vezi toată discuția)
Varul meu si-a facut un contract pentru cotizare pensie acum ... Sevrin Sevrin Varul meu si-a facut un contract pentru cotizare pensie acum 6 ani de zile, la care plateste luna de luna Acei 6 ani de cotizatie \"aprobarea OUG 163/2020 \" ... (vezi toată discuția)
oug nr.163 din 2020 maria dinca maria dinca Barbat, nascut in mai 1959 -varsta standard de pensionare in mai 2024 Are 10 ani si 7 luni de grupa a-II-a (100%) de munca ceea ce inseamana daca are stagiu ... (vezi toată discuția)