Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumpărare vechime în ultimul an de liceu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumpărare vechime în ultimul an de liceu

Bună ziua, Am terminat liceul (12 clase) la zi în 24 iulie 1986 la vârsta de 18 ani și 11 luni, fiind data la scoala la vârsta de 7 ani si o luna. Pt perioada 17 aug 1985 -24 iulie 1986 (perioada de 11 luni, cât încă eram în ultimul an scolar) pot încheia un contract cu Casa de pensii cu scopul de a mi cumpara vechime ( la stabilirea pensiei pt limita de varsta) în contul acelor 11 luni, fiind deja majora ? Au trecut 38 de ani de atunci, iar eu inca lucrez. Pana pe 31 aug 2024 inca este in vigoare legea 263/ 2010.Va multumesc !
Nicoleta_Bacau, utilizator
Cu ce va ajuta acele 11 luni ?
Pt completarea stagiului de cotizare
Pentru îndeplinirea condiției de stagiu complet, sau mărirea acestuia, nu merită.Doar pentru îndeplinirea condiției de stagiu minim de 15 ani merita pentru a se putea beneficia de pensie de limită de vârstă.
Dar oricum, de la 1 ianuarie anul acesta, nu se mai poate cumpăra retroactiv stagiu de cotizare.
Deci nici chiar dacă vreți, nu mai puteți cumpăra momentan.

Iar 11 luni costă aproape 10,000 lei (9075 lei), deci vă convine să dați atâția bani dacă oricum nu se merită`?
Dapix, utilizator
5. Până când pot plăti în condițiile stabilite de OUG 163/2020?

Plata retroactivă la pensii se poate face până pe 31 decembrie 2024.
www.avocatnet.ro/articol_560...