Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Este obligatorie casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Este obligatorie casa de marcat?

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca o societate comerciala avand ca obiect de activitate fabricarea de constructii metalice este exceptata de la obligativitatea utilizarii casei de marcat fiscale pentru lucrari de montaj structuri metalice efectuate la sediul clientilor- persoane fizice.
Trebuie casa de marcat.
Multumesc pt. raspuns!
Exceptii de la utilizarea casei de marcat:
(...)
- serviciile de instalatii, reparatii si intretinere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului; – vanzarea pachetelor de servicii turistice sau de componente ale acestora de catre agentiile de turism, definite potrivit legii;
(...)
- efectuarea lucrarilor de constructii, reparatii, amenajari si intretinere de locuinte;

Deci, nu aveți obligația achiziționării casei de marcat fiscală.
Iulian MANEA, Contabil
Multumesc pt. raspuns! Totusi cred ca cel mai bine ar fi sa detina casa de marcat fiindca exprimarea de la exceptii lasa loc de interpretare.