Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, sunt in concubinaj de 11 ani, nu avem ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, sunt in concubinaj de 11 ani, nu avem copii, in acest ...

Buna ziua, sunt in concubinaj de 11 ani, nu avem copii, in acest timp am construit o casa care este pe numele meu, nu ne mai intelegem si concubinul ma ameninta sa-i dau jumatate din pretul casei, in acest timp numai eu am lucrat avand un venit stabil, daca donez casa parintilor mei mai are vreun drept? Sau ce asi putea face sa evit instanta de judecata?
Daca donati casa si el are acte doveditoare ca a contribuit la cheltuielile pentru edificarea casei nu schimba cu nimic situatia. Important este daca el poate sa faca o dovada ca a contribuit.

Simi77 a scris:

Buna ziua, sunt in concubinaj de 11 ani, nu avem copii, in acest timp am construit o casa care este pe numele meu, nu ne mai intelegem si concubinul ma ameninta sa-i dau jumatate din pretul casei, in acest timp numai eu am lucrat avand un venit stabil, daca donez casa parintilor mei mai are vreun drept? Sau ce asi putea face sa evit instanta de judecata? Casa a fost construita in 2014.

Acte doveditoare nu are, facturi, chitante, sau alte plati facute de pe numele lui.
Simi77, utilizator
Sunt doar amenintari fara valoare daca nu poate dovedi ca a contribuit la constructia casei sau la alte imbunatatiri , d-voastra nu aveti nici o obligatie fata de el si chiar daca va v-a actiona in instanta si v-a dovedi ca a contribuit cu ceva , are doar un drept de creanta pentru sumele respective , nicidecum sa primesca jumatate din valoarea casei .
Daca dumnealui are dovezi, le poate prezenta in instanta daca intenteaza proces. Nu-i dati nimic, sa intenteze proces si sa aduca dovezile pe masa judecatorului.
Va multumesc, sunt mai linistita dupa raspunsurile primite, si nu voi ceda la nicio amenintare doar ce i se cuvine prin instanta.