avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se returnează sumele de bani in urma unei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se returnează sumele de bani in urma unei sentințe judecătorești definitive și irevocabile.

Bună ziua.
In urma unei sentințe judecătorești definitive, ca urmare a unui litigiu între membrii de sindicat și instituția în care am activat, am de recuperat o sumă de bani din 2016-2023. Din martie sunt pensionara. Am fost informată că voi primi banii, in transe, in 5 ani. Este legal? Am fost "văduvită" de niste sume cuvenite din greșeala lor, neaplicarea unor legi, de ce nu mi se restituie întreaga sumă o dată? Mulțumesc
Ultima modificare: Vineri, 6 Octombrie 2023
Clq44, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:06, 6 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG nr. 168 din 8 decembrie 2022 privind unele măsuri fiscal-bugetare, prorogarea unor termene, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative
art. VI
(1) Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătorești având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din instituțiile și autoritățile publice, devenite executorii în perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2023, se va realiza astfel:
a) în primul an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 5% din valoarea titlului executoriu;
b) în al doilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 10% din valoarea titlului executoriu;
c) în al treilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
d) în al patrulea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 25% din valoarea titlului executoriu;
e) în al cincilea an de la data la care hotărârea judecătorească devine executorie se plătește 35% din valoarea titlului executoriu.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata c/v vouchere vacanta castigate in instanta.institutia primeste ... jojo jojo Plata c/v vouchere vacanta castigate in instanta.Institutia primeste pe 28.12.2023 sentinta civila din 10.11.2023 prin care se da castig de cauza salariatilor ... (vezi toată discuția)
- de la ce data trebuie sa se calculeze si sa se plateasca ? ... oanaportar oanaportar - de la ce data trebuie sa se calculeze si sa se plateasca ? Buna dimineata ! Va rugam din suflet sa ne ajutati cu un raspuns la urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Plata drepturilor salariale castigate in instanta Cecilia-S Cecilia-S Cum se face plata unor drepturi salariale castigate in instanta prin hotarare definitiva si irevocabila din 1 aprilie 2014. Mentionez ca lucrez in institutie ... (vezi toată discuția)