Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer functionar public

Buna ziua!
Sunt functionar public si am fost admis prin transfer la cerere la alta institutie publica. Am inteles din lege ca angajatorul poate refuza transferul , binenteles motivat. La compartimentul meu acum nu este lipsa personal, si am si om inlocuitor. Ce pot face eu daca nu isi da acordul de transfer? (unde ma duc pe un salar mai mare )
Siramos, utilizator
Cred ca ar fi bine sa depuneti cererea si apoi , in functie de rezolutie, sa reveniti cu detalii.
Eu trebuie sa mai pun cerere pentru aprobare transfer? acum astept sa vina actul de acceptare transfer de la institutia care m-a admis.
Autoritatea sau instituția publică în cadrul căreia s-a aprobat transferul la cerere al funcționarului public înștiințează în termen de 2 zile lucrătoare de la data aprobării cererii de transfer autoritatea sau instituția publică în cadrul căreia își desfășoară activitatea funcționarul public despre aprobarea cererii de transfer.

Conducătorul autorității sau instituției publice de la care se transferă funcționarul public are obligația să emită actul administrativ de modificare a raporturilor de serviciu sau, în situația în care este afectată derularea corespunzătoare a activității la nivelul structurii în care este încadrat funcționarul public, să comunice refuzul motivat al transferului la cerere, în termen de 5 zile lucrătoare de la primirea înștiințării.

Transferul la cerere operează de la data modificării raportului de serviciu, stabilită prin actul administrativ emis de conducătorul autorității sau instituției publice de la care se transferă funcționarul public și care nu poate depăși 30 de zile calendaristice de la data emiterii actului administrativ.
Buna ziua! S-a primit si pentru mine o solicitare de transfer la un nou loc de munca pe un post similar, dar inca nu am aflat raspunsul final, dar am o neclaritatate si va rog sa ma elucidati: care este diferenta intre transferul in interesul serviciului si transferul la cerere si daca la transferul in interesul serviciului mai e nevoie de aprobarea conducatorului institutiei la care activez in prezent daca suntem 4 persoane care facem aceeasi munca de ani de zile!?
Buna ziua! Institutia publica la care activez a primit solicitarea de la institutia publica unde doresc sa activez in viitor, dar inca nu am aflat raspunsul final! In aceeasi situatie ma aflu si eu , am si eu inlocuitori si mai ales ca munca ce o fac eu din 1 ianuarie 2024 se preda la alte institutii! Daca primesc refuzul , bineinteles motivat ce e de facut?

Cornel Vasile, Consilier juridic