Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Achizitie laptop pentru PFA nou infiintat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Achizitie laptop pentru PFA nou infiintat

Buna ziua,
Am infiintant un PFA, iar pentru inceperea activitatii am nevoie de un laptop. Valoarea acestuia este de 10.000 de lei. Doresc sa il achizitionez si sa il amortizez. Din cate am citit, aporturile de numerar facute la inceperea unei activitati nu sunt impozabile, deci as putea sa imi transfer din propriul cont 10.000 de lei in contul pfa-ului, iar mai apoi sa achizitionez bunul?
Da. Si-l achiziționați cu factura pe pfa, ii completați nir-ul, fisa mijlocului fix și realizați și planul de amortizare potrivit duratei normale de amortizare a mijlocului fix respectiv. Din acest tabel veți scoate anual valoarea amortizării pe care o veți aduna la celelalte cheltuieli deductibile anuale.
Din catalogul privind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe:
Codul 2.2.9. - Amortizare calculatoare electronice şi echipamente periferice - intre 2 ani si 4 ani. Veți alege durata minima de 2 ani.
george-neagu, moderator
Un mijloc fix care era achizitionat inainte de infiintarea PFA dar pe care il folosesc in desfasurarea activitatii, se poate amortiza pe PFA?
Este corect.