Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Buna ziua, Va rog sa imi comunicati daca exista ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Buna ziua, Va rog sa imi comunicati daca exista reglementata ...

Buna ziua, Va rog sa imi comunicati daca exista reglementata solicitarea restituirii taxei achitata intr-un dosar de autorizare cursuri (depus la AJPIS). Solicitam restituirea taxei deoarece, din motive de neconformare cu cerintele - s-a respins dosarul. Taxa este de 6000 lei. Am solicitat restituirea si am primit urmatorul raspuns: Conform art. 39 (1) din OG 129/2000 - taxa achitata constituie venit la bugetul de stat.
Prin urmare nu returneaza taxa.

Va rog sa imi mentionati daca am o baza legala in baza careia sa pot solicita restituirea.
Va multumesc,
Manuela Rășină, administrator