avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... actionarea in judecata de catre leasing
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

actionarea in judecata de catre leasing

Am o problema, daca ma puteti ajuta...
Am avut o masina in leasing pe care mi-a luat-o leasingul pt neplata a 2 rate.
Firma pe care a fost facut leasingul a fost inchisa intre timp.
Acum leasingul a actionat in judecata firma ( care nu mai exista ) pt cele 2 rate neplatite plus penalizari. O sa aiba de suferit administratorul, daca firma nu mai exista ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Tordoi DAD Consult S.R.L. , Consilier juridic 13:24, 11 Februarie 2010
Firma pe care a fost facut leasingul a fost inchisa intre timp.

Sa inteleg ca societatea a fost radiata de la Reg comertului sau suspendata ??
Am scris pt o cunostinta, nu stiu exact, exact ce s-a intamplat cu firma, ori e inchisa ori a intrat in insolventa.
Care din variante , ar fi benefica pt administrator?
Pai daca o luam pe ghicite - varianta cea mai bune era sa plateasca leasingul !!
Am aflat cum este exact cu firma.
A fost inchisa nu suspendata. Nu mai figureaza la Reg comertului.
Daca societatea a fost radiata atunci nu mai are calitate procesula .
In traducere soc de leasing nu mai are cu cine se judeca !!

Alte discuții în legătură

Bo avalizat pt. leasing, firma cesionata boie florin boie florin in 2007 firma la care eram unic actionar a achizitionat 2 auto in leasing pentru care am semnat si bo garantie avalizate. in ianuarie 2008 am cesionat ... (vezi toată discuția)
Lichidare microintreprindere...modalitati sine qua non aprov aprov Am o firma (microintreprindere) fara arierate care nu mai functioneaza din 2007. La acea vreme am disponibilizat personalul si mi-am platit toate obligatiile ... (vezi toată discuția)