Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... leasing prin notar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

leasing prin notar

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca se poate prelua un leasing auto prin notariat. Prin banca sau prin firme nu pot, fiindca mai am alte rate, in schimb dispun de bani pentru a plati ratele lunare. Daca se poate face, va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie facuti. Va multumesc. Cu respect, David din Iasi!
Daca vorbiti de o masina pe care o are deja cineva in leasing:
- contractul de leasing de poate prelua doar printr-un contract de cesiune intre fostul utilizator, finantator ( firma de leasing) si noul utilizator.
Pentru ca cesiunea sa se aprobe, noul utilizator va intocmi un dosar ( care va cuprinde cererea, dovezile privind veniturile etc.) care va fi analizat de firma de leasing, si in urma acestei analize se va aproba sau nu cesiunea.

Nu se face la notar, nici prin notar.

Puteti sa incercati, chiar daca aveti si alte rate.