Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Rezidenta fiscala in Emiratele Arabe Unite
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Rezidenta fiscala in Emiratele Arabe Unite

Lucrez in domeniul IT si ca urmare a noilor masuri fiscale aplicate intreprinderilor din Romania, doresc sa ma mut fizic si sa imi mut rezidenta fiscala in Emiratele Arabe Unite dar doresc sa pastrez SRL-ul din Romania.
In aceste conditii, daca sunt asociat unic la un SRL din Romania, care are un angajat, trebuie sa platesc 8% impozit pe dividende si contributia cass pentru depasirea plafonului de 60 de salarii minime sau trebuie platit doar impozitul de 3% pe venit?
Referitor la dividende am citit in "Conventia pentru evitarea dublei impuneri", articolul 10, paragraful 2, ca impozitul astfel stabilit nu va depasi 3% (trei la suta) din suma bruta a dividendelor.

Doresc sa intreb cine stabileste cat este procentul de plata pentru dividende si catre cine trebuie sa ma adresez pentru a afla mai multe informatii?

Atasez url catre Conventia pentru evitarea dublei impuneri
[ link extern ]
mihdn, utilizator