avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, in data de 29.10.2023 am fost prins de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, in data de 29.10.2023 am fost prins de radar cu viteza ...

Buna seara, in data de 29.10.2023 am fost prins de radar cu viteza de 113km/h.
Domnul politist aratand ui semnul de " Sfârşitul limitării de viteză 60 km/h
Toata aceasta treaba s-a intamplat pe Soseaua Bucuresti-Urziceni> Sos. Colentina, fix dupa semn.
As dori sa depun contenstatie. Incat. daca puteti sa imi spuneti daca am vreo sansa de a castiga procesul. Multumesc
Link catre semn.
Va multumesc.
[ link extern ]
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:17, 14 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu cred ca aveti vreo sansa ... vitezele maxime admise în afara localităţilor pentru autovehiculele din categoriile A şi B sunt de 130 km/h pe autostrăzi, 120 km/h pe drumurile expres, 100 km/h pe drumurile naţionale europene (E) şi 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri. ..dvs ati avut 113 km/h.
Ok, 100km/h , nu aveam voie sa depasesc cu 10/20 km/h viteza? nu trebuia amenda?
In lege nu scrie ca este permis sa depasesti viteza legala cu o anumita valoare fara a fi sanctionat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara, in data de 29.10.2023 am fost prins de radar cu viteza ... manuelmanu manuelmanu Buna seara, in data de 29.10.2023 am fost prins de radar cu viteza de 113km/h. Domnul politist aratand ui semnul de \" Sfârşitul limitării de viteză 60 ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat pe 90 de zile eqtudor eqtudor Buna ziua, Recent am facut un drum Turda - Cluj, dupa Tureni, pe DN60 exista un tronson unde viteza este limitata la 60km/h Bun, imi face organul semn ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat 90 zile in urma depasirii vitezei legale danutzzul danutzzul Buna ziua, In data de 24.04.2009 am fost oprit pe A2 pentru depasirea vitezei maxime legale si mi s-a suspendat permisul pentru 3 luni. Am refuzat sa semnez ... (vezi toată discuția)