Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara, in data de 29.10.2023 am fost prins de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara, in data de 29.10.2023 am fost prins de radar cu viteza ...

Buna seara, in data de 29.10.2023 am fost prins de radar cu viteza de 113km/h.
Domnul politist aratand ui semnul de " Sfârşitul limitării de viteză 60 km/h
Toata aceasta treaba s-a intamplat pe Soseaua Bucuresti-Urziceni> Sos. Colentina, fix dupa semn.
As dori sa depun contenstatie. Incat. daca puteti sa imi spuneti daca am vreo sansa de a castiga procesul. Multumesc
Link catre semn.
Va multumesc.
[ link extern ]
Nu cred ca aveti vreo sansa ... vitezele maxime admise în afara localităţilor pentru autovehiculele din categoriile A şi B sunt de 130 km/h pe autostrăzi, 120 km/h pe drumurile expres, 100 km/h pe drumurile naţionale europene (E) şi 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri. ..dvs ati avut 113 km/h.
Ok, 100km/h , nu aveam voie sa depasesc cu 10/20 km/h viteza? nu trebuia amenda?
In lege nu scrie ca este permis sa depasesti viteza legala cu o anumita valoare fara a fi sanctionat...