avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este optiunea de contributie la Pilonul 2 o facilitate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este optiunea de contributie la Pilonul 2 o facilitate fiscala? ...

Este optiunea de contributie la Pilonul 2 o facilitate fiscala?

Pilonul 2 este un fond de pensii private in cadrul caruia contribuabilii pot lichida contul la varsta de pensionare. Asadar, sunt banii contribuabililor, este un instrument financiar cu un randament, asa cum sunt si investitiile in alte domenii.

Intrebarea este in contextul noilor prevederi ale Codului Fiscal intrat in vigoare din noiembrie 2023.

Alte discuții în legătură

Contributie pilonul 2 de pensie rosehusky rosehusky Buna seara, Are cineva idee daca, dupa noua lege a pensiilor, militarii cu varsta pana in 35 de ani sunt obligati sa contribuie la pilonul 2 de pensii? ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. doresc sa-mi transfer activul net de la nn pensii ... gregh gregh Buna ziua. Doresc sa-mi transfer activul net de la NN Pensii la Casa Nationala de Pensii. Solicitarea mea a fost refuzata de NN Pensii pe motiv ca: \"Va ... (vezi toată discuția)
Contributie pilon ii pensie Mantescu Mantescu Buna ziua, Doresc să știu cine este de vina pentru contribuția pionul 2 de pensie obligatorie de 3,75 care este virată de angajator și nu apare în ... (vezi toată discuția)