avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,suntem trei frați moștenim după mamă un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,suntem trei frați moștenim după mamă un teren,unul ...

Buna ziua,suntem trei frați moștenim după mamă un teren,unul dintre frați a decedat care era căsătorit are și doi copii,care sunt cotele ce ne revin?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:26, 15 Noiembrie 2023
Cotele dvs nu se schimba, veti mosteni fiecare câte 1/3, treimea fratelui decedat va reveni moștenitorilor lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire teren dobandit prin mostenire. iuliana57 iuliana57 Fratele meu a decedat acum doua luni. Nu are copii si eu sunt singura sora. Parintii nostri nu mai traiesc. Cumnata mea vrea sa facem succesiunea si pentru ... (vezi toată discuția)
Mostenire verginica73 verginica73 in curtea parinteasca a ramas ocumnata deoarece fratele meu a murit si parintii sant morti demult, , cumnata nu are copii si nici acte asa ca avem toti fratii ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am si eu o intrebare: eu si fratele meu suntem mostenitori ... Lucian.123 Lucian.123 Buna ziua, am si eu o intrebare: eu si fratele meu suntem mostenitori dupa moartea mamei noaste, 1/2 fiecare. Fratele meu este casatotit si nu are copii, iar ... (vezi toată discuția)