Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu maternitate inainte de expirarea cim pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu maternitate inainte de expirarea cim pe durata determinata

o persoana care a fost incadrata pe durata determinata pentru inlocuirea unei alte persoane aflate in concediu crestere copil , ramane insarcinata si trebuie sa nasca inainte de expirarea perioadei pt. care a fost incadrata. ce se intampla? are peste un an lucrat in postul respectiv.:O
1. C.i.m. va inceta la data expirarii perioadei pentru care a fost incheiat.

2. Daca indeplineste conditiile prevazute de lege va beneficia de indemnizatia lunara pentru CIC.
CIM inceteaza de drept la data expirarii sale iar certificatele medicale sunt platite de Casa de Sanatate, asa cum spune OUG 158/2005:
Art. 32. -
(1) În cazul în care, potrivit legii, angajatorul îşi suspendă temporar activitatea sau activitatea acestuia încetează prin: divizare ori fuziune, dizolvare, reorganizare, lichidare, reorganizare judiciară, lichidare judiciară, faliment sau prin orice altă modalitate prevăzută de lege, drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), care s-au născut anterior ivirii acestor situaţii, se achită din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică şi în situaţia în care a expirat termenul pentru care a fost încheiat contractul individual de muncă, a expirat termenul pentru care a fost exercitată funcţia publică ori a expirat mandatul în baza căruia a desfăşurat activitate în funcţii elective sau în funcţii numite în cadrul autorităţii executive, legislative ori judecătoreşti.