Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua.Pana la urma noua lege a pensiei se aplica ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua.Pana la urma noua lege a pensiei se aplica de la 1 ...

Buna ziua.Pana la urma noua lege a pensiei se aplica de la 1 ianuarie ...24 sau din septembrie?.deci eu daca ies in ianuarie după ce lege îmi calculează pensia.Multumesc
Noua lege este prevazuta a intra in vigoare la 01/09/2024.
Pana atunci se va iesi la pensie pe legea 263/2010.
Doar doua articole intra in vigoare la 01.01.2024 - asta daca se va aproba in Parlament asa cum a propus Guvernul : art 86 al 6 ( cel care stabileste valoarea punctului de pensie la 2032 lei ) si 127 ( carestabileste ca deciziile emise de casele de pensii pot fi contestate , in 45 zile de la emitere , la instantele de judecata competente ) . Restul articolelor , la 01.09.2024 .
In proiectul adoptat de Senat sunt prevazute 4 articole care ar intra in vigoare de la 01.01.2024 : art.46 alin.2, art.84 alin.6, art.127 si art.168 alin.2 ...