Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA la 17 ani?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA la 17 ani?

Fiul meu in varsta de 17 ani a inceput sa lucreze la proiecte micute (in domeniul IT), remunerate, pe platforma FIVERR.
Care este forma legala prin care poate incasa contravaloarea acestor proiecte?
Isi poate face PFA la aceasta varsta? Exista alta metoda mai avantajoasa prin care sa incaseze legal aceste venituri?
Nu ma pricep deloc la partea aceasta antreprenoriala, taxele mele au fost intotdeauna platite de angajator.
Multumesc anticipat pentru ajutor
decs, utilizator
OUG 44/2008
art. 8
(1) Pot desfășura activități economice în una dintre formele prevăzute la art. 4 persoanele fizice care:
a) au capacitate deplină de exercițiu, cu excepția membrilor întreprinderii familiale ce nu au calitatea de reprezentant, care trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani;
,,,,

Capacitatea de exerciţiu deplină începe la data când persoana devine majoră. Persoana devine majoră la împlinirea vârstei de 18 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

OUG 44/2008
art. 8
(1) Pot desfășura activități economice în una dintre formele prevăzute la art. 4 persoanele fizice care:
a) au capacitate deplină de exercițiu, cu excepția membrilor întreprinderii familiale ce nu au calitatea de reprezentant, care trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani;
,,,,

Capacitatea de exerciţiu deplină începe la data când persoana devine majoră. Persoana devine majoră la împlinirea vârstei de 18 ani.

Multumesc pentru raspuns. Inteleg asadar ca isi poate infiinta un PFA.
Exista mai multe forme de PFA? Care este cea mai avantajoasa forma pe noile legi fiscale avand in vedere ca venitul este in jur de 100 USD/luna?