avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA la 17 ani?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA la 17 ani?

Fiul meu in varsta de 17 ani a inceput sa lucreze la proiecte micute (in domeniul IT), remunerate, pe platforma FIVERR.
Care este forma legala prin care poate incasa contravaloarea acestor proiecte?
Isi poate face PFA la aceasta varsta? Exista alta metoda mai avantajoasa prin care sa incaseze legal aceste venituri?
Nu ma pricep deloc la partea aceasta antreprenoriala, taxele mele au fost intotdeauna platite de angajator.
Multumesc anticipat pentru ajutor
Ultima modificare: Duminică, 19 Noiembrie 2023
decs, utilizator
Cel mai recent răspuns: decs , utilizator 06:55, 20 Noiembrie 2023
OUG 44/2008
art. 8
(1) Pot desfășura activități economice în una dintre formele prevăzute la art. 4 persoanele fizice care:
a) au capacitate deplină de exercițiu, cu excepția membrilor întreprinderii familiale ce nu au calitatea de reprezentant, care trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani;
,,,,

Capacitatea de exerciţiu deplină începe la data când persoana devine majoră. Persoana devine majoră la împlinirea vârstei de 18 ani.
Ultima modificare: Luni, 20 Noiembrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic


Cornel Vasile a scris:

OUG 44/2008
art. 8
(1) Pot desfășura activități economice în una dintre formele prevăzute la art. 4 persoanele fizice care:
a) au capacitate deplină de exercițiu, cu excepția membrilor întreprinderii familiale ce nu au calitatea de reprezentant, care trebuie să aibă vârsta de cel puțin 16 ani;
,,,,

Capacitatea de exerciţiu deplină începe la data când persoana devine majoră. Persoana devine majoră la împlinirea vârstei de 18 ani.


Multumesc pentru raspuns. Inteleg asadar ca isi poate infiinta un PFA.
Exista mai multe forme de PFA? Care este cea mai avantajoasa forma pe noile legi fiscale avand in vedere ca venitul este in jur de 100 USD/luna?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot deschide un pfa la 16 ani? ce alte optiuni am? Câmp de flori Câmp de flori Pot deschide un PFA la 16 ani? Ce alte optiuni am? Vreau sa dechid o firma pentru vanzare produse hand-made (vezi toată discuția)
Proiect de lege infiintare firma de persoane de la 16 ani? Maria. L Maria. L Bună ziua, Există un proiect de lege prin care și persoanele de 16 ani să își poată înființa o formă juridica (pfa, srl)? Dacă da, atunci când va ... (vezi toată discuția)
Persoana fizicã: pot angaja pe cineva? robintel robintel Salutare, Aș fi interesat dacă eu, persoană fizică și angajat al unei companii private, pot angaja pe cineva cu forme legale ca să-mi presteze ... (vezi toată discuția)