Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... este motiv de divort faptul ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

este motiv de divort faptul ca ...

Buna ziua am si eu o intrebare este motiv de divort faptul ca nu m am dus cu sotul in localitatea unde lucreaza .Noi avem casa in pitesti si un copil la scoala si el a mers la București la munca si dupa 7 ani imi spune ca nu m am dus cu el sa ii calc sa ii spal sa ii fac mancare cu toate ca la sfarsit de săptămână venea acasa dar de vro 7 luni tot imi reproseaza Eu ramanand acasa cu copilul asa a fost intelegerea de la inceput dar acum s a razgandit. Multumesc
Orice nimic poate fi motiv de divort...
Si dvs. sunteti sotia dumnealui, nu menajera...
Incercati sa va intelegeti... daca nu... asta e.
v-ati instrainat , asta e treaba, cam de asta divortati.
Dvs munciti in Pitesti ? El nu gaseste de munca in Pitesti ?
gi-jane2, moderator
Nu asa se pune problema ,dacă soțul vrea sa divorțeze găsește n motive asa cum și dvs puteți sa găsiți.Pt a divorța e suficienta dorința unuia dintre soți și un martor care sa declare ca părțile nu se înțeleg,exista certuri.pe diverse teme etc.Aparari de genul nu am barbar/nevasta de lăsat nu au nici o eficienta dacă se dorește desfacerea căsătoriei..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Este vorba de argumente și de contraargumente.
Trebuie făcută o analiza atentă.
În esență, ar constitui motiv de divorț dar depinde și cum se pune problema mai ales ca vina contează...
O sa va explice avocatul la care veți merge dacă va fi atent la detalii.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Art. 321. Cciv

(1) Locuinţa familiei este locuinţa comună a soţilor sau, în lipsă, locuinţa soţului la care se află copiii.

Aparent conform legii, domnul a parasit locuinta familiei nu dvs.

Pretexte se pot gasi multe, insa a le invoca acum dupa atatia ani miroase a ceva proaspat prin batatura.