avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... este motiv de divort faptul ca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

este motiv de divort faptul ca ...

Buna ziua am si eu o intrebare este motiv de divort faptul ca nu m am dus cu sotul in localitatea unde lucreaza .Noi avem casa in pitesti si un copil la scoala si el a mers la București la munca si dupa 7 ani imi spune ca nu m am dus cu el sa ii calc sa ii spal sa ii fac mancare cu toate ca la sfarsit de săptămână venea acasa dar de vro 7 luni tot imi reproseaza Eu ramanand acasa cu copilul asa a fost intelegerea de la inceput dar acum s a razgandit. Multumesc
Cel mai recent răspuns: ibn , utilizator 07:37, 22 Noiembrie 2023
Orice nimic poate fi motiv de divort...
Si dvs. sunteti sotia dumnealui, nu menajera...
Incercati sa va intelegeti... daca nu... asta e.
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
v-ati instrainat , asta e treaba, cam de asta divortati.
Dvs munciti in Pitesti ? El nu gaseste de munca in Pitesti ?
Ultima modificare: Luni, 20 Noiembrie 2023
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu asa se pune problema ,dacă soțul vrea sa divorțeze găsește n motive asa cum și dvs puteți sa găsiți.Pt a divorța e suficienta dorința unuia dintre soți și un martor care sa declare ca părțile nu se înțeleg,exista certuri.pe diverse teme etc.Aparari de genul nu am barbar/nevasta de lăsat nu au nici o eficienta dacă se dorește desfacerea căsătoriei..
Ultima modificare: Luni, 20 Noiembrie 2023
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este vorba de argumente și de contraargumente.
Trebuie făcută o analiza atentă.
În esență, ar constitui motiv de divorț dar depinde și cum se pune problema mai ales ca vina contează...
O sa va explice avocatul la care veți merge dacă va fi atent la detalii.

București 2023
Ultima modificare: Luni, 20 Noiembrie 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 321. Cciv

(1) Locuinţa familiei este locuinţa comună a soţilor sau, în lipsă, locuinţa soţului la care se află copiii.

Aparent conform legii, domnul a parasit locuinta familiei nu dvs.

Pretexte se pot gasi multe, insa a le invoca acum dupa atatia ani miroase a ceva proaspat prin batatura.

Alte discuții în legătură

Domiciliu dupa divort elagrosu elagrosu Intii de toate va urez La multi ani !!!!! si un 2014 mai prosper si mai linistit..... as vrea sa ma ajutati sa imi clarific unele necunoscute: urmeaza in ... (vezi toată discuția)
Domiciliul minorului Cristina231 Cristina231 Fostul meu soț a decedat iar mama acestuia bre domiciliul minorului cât și drept de vizita exista vro șansa sa ii se acorde ? (vezi toată discuția)
Mostenire ganumadalina ganumadalina Buna ziua. De vro 6 luni a murit bunicul meu si matusile mele au inceput dezbaterea de mostenire ( eu sunt mostenitoare dupa tata care e mort si el de 11 ani). ... (vezi toată discuția)