Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Domiciliul minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Domiciliul minorului

Fostul meu soț a decedat iar mama acestuia bre domiciliul minorului cât și drept de vizita exista vro șansa sa ii se acorde ?
Cristina231, utilizator
Drept de vizita probabil este firesc ca minorul sa aibe legături și cu rudele paterne, domiciul nu atat timp cat aveti posibilitati sa va îngrijiți de copil,Nu il puneti in pericol etc.
Art. 507 Cciv - Exercitarea autorităţii părinteşti de către un singur părinte

Dacă unul dintre părinţi este decedat, declarat mort prin hotărâre judecătorească, pus sub interdicţie, decăzut din exerciţiul drepturilor părinteşti sau dacă, din orice motiv, se află în neputinţă de a-şi exprima voinţa, celălalt părinte exercită singur autoritatea părintească.

Avand in vedere ca dvs eexercitati conform legii autoritatea parinteasca, nu se poate stabili locuinta minorului la bunici. O astfel de masura se poate dispune insa doar in situatii exceptionale si ar insemna ca bunica sa exercite si custodia.

Probabil ca doar pe partea de program de vizita va avea castig de cauza. Incercati sa ajungeti la un numitor comun si sa stabiliti de comun acord un program,

Nu stiu care e situatia si ce motive aveti dvs doamna, DAR ganditi-va ca bunica care cere drept de vizita e la fel de mama ca si dvs si are aceleasi sentimente materne. Adica, tot ce i-a ramas dupa durerea extrema a pierderii fiului (indiferent cat de bun sau rau a fost acesta era copilul ei!) copilul dvs e singura particica din copilul ei care i-a mai ramas. Asta cu referire la dreptul de vizita.
Cat priveste domiciliul, nu are nicio sansa, dvs sunteti parinte si copilul trebuie sa fie crescut de parinti/parinte.
proastasatului, utilizator