Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela

O cunostinta , ramasa vaduva cu 2 copii minori, are serviciu in strainatate, si lucreaza o luna afara, o luna sta in tara cu copiii.Pe perioda cat este plecata, socrii (bunicii copiilor) au grija copiilor, care s-au atasat si de socrii.Intrebarea mea este daca este posibil ca socrii, pe motiv ca parintele copiilor nu sta tot timpul cu acestia, sa ceara prin hotarare judecatoreasca incredintarea minorilor. Mentionez ca atat socrii cat si parintele detin si spatiu si mijloace materiale pentru cresterea copiilor.
Multumesc.
deocamdata vaduva e singura care decide pt copii.
Art. 507. - Dacă unul dintre părinți este decedat, declarat mort prin hotărâre judecătorească, pus sub interdicție, decăzut din exercițiul drepturilor părintești sau dacă, din orice motiv, se află în neputință de a-și exprima voința, celălalt părinte exercită singur autoritatea părintească.

Daca asta e singurul motiv ca nu sta permanent cu copiii, as zice sa nu incerce, relatiile se pot strica rau si bunicii pot ajunge sa aiba un scurt program de vizita.
Ce spera bunicii sa obtina in plus fata de ce au ?

Relatiile cu socrii erau tensionate inainte ca aceasta sa ramana vaduva.Multumesc frumos pentru raspuns.