Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Autoritate totala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Autoritate totala

in ce caz se da copilul numai la mama,cu autoritate deplina?
Codul civil:

Art. 507
Exercitarea autoritatii parintesti de catre un singur parinte
Daca unul dintre parinti este decedat, declarat mort prin hotarare judecatoreasca, pus sub interdictie, decazut din exercitiul drepturilor parintesti sau daca, din orice motiv, se afla in neputinta de a-si exprima vointa, celalalt parinte exercita singur autoritatea parinteasca.