Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna ziua , as dori sa va intreb care este procedura ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna ziua , as dori sa va intreb care este procedura in cazul ...

buna ziua , as dori sa va intreb care este procedura in cazul unui divort dintre soti cu o decizie definitiva si irevocabila ptr mama dar sotii au copii minori , in cazul de deces al mamei copilului, tatal biologic poate cere custodia copilul sau copiilor daca mama biologica care a castigat copii in instanta a decedat ? va rog mult de tot sa mi spuneti procedura de cerere in custodie ptr tatal biologic a copilului .
Nicio formalitate. Prin lege autoritatea parinteasca se exercita de parintele aflat in viata.

Art. 507 C civ - Exercitarea autorităţii părinteşti de către un singur părinte

Dacă unul dintre părinţi este decedat, declarat mort prin hotărâre judecătorească, pus sub interdicţie, decăzut din exerciţiul drepturilor părinteşti sau dacă, din orice motiv, se află în neputinţă de a-şi exprima voinţa, celălalt părinte exercită singur autoritatea părintească.