Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipat partiala transformata in pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipat partiala transformata in pensie anticipata.

Buna ziua

Am decizia de pensie anticipat partiala din luna mai 2021 !
Am mai lucrat pana in iunie 2022 si atunci am iesit la pensie in baza deciziei de pensionare din 2021 !
Mentionez ca pana la decizia din mai 2021 aveam 39 de ani si o luna si 11 zile (conf deciziei), am mai lucrat un an pana am decis sa ies la pensie !
Acum vine intrebarea !!!
Pensia mea se recalculeaza ?
Conf cu legea noua pot iesi la pensie anticipta fara penalizare daca am stagiu de cotizare plus cinci ani in plus ?
Beneficiez de acest articol ?
Multumesc frumos !
Radu
johnny_1961, utilizator
Art.144
(4) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate
parțiale, stabilite conform legislației anterioare intrării în vigoare a prezentei
legi, devin pensii anticipate, cu menţinerea procentului de diminuare.
Buna ziua

De ce trebuie mentijuta diminuatea daca eu am 40 de ani o luna si 11 zile vechime ?
Daca se recalculeaza trebuie eliminata diminuarea ! Ai ani vechime , nu ai penalizare ! Nu asa spune legea ?
Oricum am scris si la ministerul muncii si acesta a trimis l casa de pensii Bucuresti sa mi trimita raspuns !
Astept si revin daca primesc ceva !
Multumesc frumos !

Carp Mircea a scris:

Art.144
(4) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate
parțiale, stabilite conform legislației anterioare intrării în vigoare a prezentei
legi, devin pensii anticipate, cu menţinerea procentului de diminuare.

Intrebati legiuitorul.
Buna ziu

Am vazut acest articol din newsweek :

Exemplul unei persoane care a ieșit anticipat la pensie la vârsta de 57 de ani (femeie) în condițiile în care vârsta standard de pensionare pentru femei e de 62 de ani și 9 luni. S-a pensionat anticipat la vârsta de 60 de ani, după ce a muncit 33 de ani.

A avut 32 de luni de anticipare. Pentru asta i s-a aplicat o corecție de 14% la calcularea pensiilor.

Astfel că, acum, are o pensie diminuată cu 251 de lei. Respectiva persoană are, azi, o pensie de 1.676 de lei.

De la 1 ianuarie 2024, prin indexarea cu 13,8%, va avea o pensie cu 231 de lei mai mare, adică 1.907 lei.

Pe baza noii legi, corecția pensiei anticipate este de 9% și va ajunge la 1.721 de lei. Pe baza formulei de calcul de mai sus, primește mai multe puncte de stabilitate.

Cum a muncit 33 de ani primește 5 X 0,5 + 0,75 X 3 = 4,75 de puncte. Un punct este 81 de lei, astfel că pensia sa de 1.721 de lei va crește cu alți 384 de lei de la 1 septembrie.

După recalcularea din 1 septembrie, pensia va ajunge la 2.100 de lei, o creștere cu 424 de lei față de cât are acum.

Se aplica la toti cei cu pensie anticipata sau prtual anticipata ?
Multumesc frumos

Carp Mircea a scris:

Intrebati legiuitorul.

Comentariile din presă nu pot modifica legea.