Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce demersuri legale pot fi luate pentru a proteja ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce demersuri legale pot fi luate pentru a proteja interesele ...

Ce demersuri legale pot fi luate pentru a proteja interesele tatălui meu în situația în care o femeie cu care stă nu legal , încearcă să-l convingă să-i doneze casa și averea? El nu dorește să se căsătorească din cauza temerilor legate de intențiile ei, iar noi, copiii, suntem preocupați de protejarea moștenirii. Cum ar trebui să procedăm pentru a evita posibilele consecințe neplăcute?"
Pai dacă tatăl dvs însuși nu vrea sa ii dea nimic, de ce va temeți?
O varianta ar fi sa facă acte unuia dintre dvs, copiii.
Pentru că pe tatăl meu nu l-am mai văzut treaz și lucid de zeci de ani de zile . Iar doamna profita de slăbiciunea lui sperând să îl prindă într-un moment slab.

gi-jane2, moderator
Atunci, contactați un avocat, puneti-l pe tatăl dvs sub interdicție și solicitați numirea de către instanta a unui tutore, care sa efectueze acte de conservare și administrare a bunurilor pe care le deține.
Este in state sa de-a foc la.casa daca as face așa ceva . Și parcă suna urât să-l pun sub interdicție ...

gi-jane2, moderator
Suna, nu suna, juridic asa se numește.
E singura soluție pentru ce vreți dvs.
Dvs alegeți între a da foc la casa și a face acte femeii cu care trăiește