avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 329 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce demersuri legale pot fi luate pentru a proteja ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce demersuri legale pot fi luate pentru a proteja interesele ...

Ce demersuri legale pot fi luate pentru a proteja interesele tatălui meu în situația în care o femeie cu care stă nu legal , încearcă să-l convingă să-i doneze casa și averea? El nu dorește să se căsătorească din cauza temerilor legate de intențiile ei, iar noi, copiii, suntem preocupați de protejarea moștenirii. Cum ar trebui să procedăm pentru a evita posibilele consecințe neplăcute?"
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai dacă tatăl dvs însuși nu vrea sa ii dea nimic, de ce va temeți?
O varianta ar fi sa facă acte unuia dintre dvs, copiii.
Pentru că pe tatăl meu nu l-am mai văzut treaz și lucid de zeci de ani de zile . Iar doamna profita de slăbiciunea lui sperând să îl prindă într-un moment slab.

Ultima modificare: Miercuri, 22 Noiembrie 2023
gi-jane2, moderator
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci, contactați un avocat, puneti-l pe tatăl dvs sub interdicție și solicitați numirea de către instanta a unui tutore, care sa efectueze acte de conservare și administrare a bunurilor pe care le deține.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este in state sa de-a foc la.casa daca as face așa ceva . Și parcă suna urât să-l pun sub interdicție ...

Ultima modificare: Miercuri, 22 Noiembrie 2023
gi-jane2, moderator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Suna, nu suna, juridic asa se numește.
E singura soluție pentru ce vreți dvs.
Dvs alegeți între a da foc la casa și a face acte femeii cu care trăiește

Alte discuții în legătură

Poate unul din soti sa vanda o proprietate fara acordul celuilalt? alexbl alexbl Parintii mei detin si locuiesc intr-o casa la tara, amandoi fiind proprietari. In urma cu 3 ani tata a dobandit prin mostenire un apartament in oras ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi au copii din averea unui parinte otonel otonel Am si eu o problema care ma framanta foarte tare:maica-mea care este singura mostenitoare a casei si pamantului lui bunica-mea a luat-o pe patima alcoolului si ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! va rog din suflet sa ma ajutați, tatăl meu are ... Albioara4 Albioara4 Bună ziua! Va rog din suflet sa ma ajutați, tatăl meu are o locuință de la părinții lui lăsată pe numele lui, o pensie decenta sub decenta chiar, a ... (vezi toată discuția)