Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata CASS la o chirie pe cateva luni din an
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata CASS la o chirie pe cateva luni din an

Buna ziua,
Am o intrebare in legatura cu plata CASS si plafonul de 6 12 24 salarii , fiind foarte neclar in privinta aceasta in majoritatea video-urilor, documentelor.
Teoretic, daca am venituri intre 6 si 12 salarii pe 2023, platesc CASS 10% la 6 salarii minime si s-ar calcula impozit de ex 10x3300x6/100=1980
Problema este, daca eu am inchiriat pe doar cateva luni in anul 2023? nu pot sa platesc CASS pe tot anul..
Cum se calculeaza in acest caz?
Multumesc.
mboncalo, utilizator
CASS nu se recalculeaza proportional cu lunile in care ati inchiriat.
Daca se depaseste plafonul de 6 salarii minime veti datora CASS la 6 salarii minime.