avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Plata CASS la o chirie pe cateva luni din an
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Plata CASS la o chirie pe cateva luni din an

Buna ziua,
Am o intrebare in legatura cu plata CASS si plafonul de 6 12 24 salarii , fiind foarte neclar in privinta aceasta in majoritatea video-urilor, documentelor.
Teoretic, daca am venituri intre 6 si 12 salarii pe 2023, platesc CASS 10% la 6 salarii minime si s-ar calcula impozit de ex 10x3300x6/100=1980
Problema este, daca eu am inchiriat pe doar cateva luni in anul 2023? nu pot sa platesc CASS pe tot anul..
Cum se calculeaza in acest caz?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 23 Noiembrie 2023
mboncalo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 12:12, 27 Noiembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
CASS nu se recalculeaza proportional cu lunile in care ati inchiriat.
Daca se depaseste plafonul de 6 salarii minime veti datora CASS la 6 salarii minime.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii pentru un pfa cu cod caen 4532 norma de venit Rusu88.rusu88@gmail.com Rusu88.rusu88@gmail.com Buna ziua . Pentru un pfa cu cod caen 4532 norma de venit este 34.000 lei. Cass ul si cas ul se calculeaza la norma de venit (34000lei ) sau la suma incasata ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,va rog daca puteti sa mi spuneti cat ar trebui sa platesc ... slimline.infratrainer slimline.infratrainer buna ziua,va rog daca puteti sa mi spuneti cat ar trebui sa platesc cas si cass anul viitor pentru un venit net de 1800 ron/luna adica 21.600 pe ... (vezi toată discuția)
Venituri din activitati independente și dividende gabriela_iurascu gabriela_iurascu Buna ziua! O persoana obtine venituri din activitati independente de pe un PFA, dar si dividende din profitul unui srl. Pentru aceste venituri datoreaza CAS ... (vezi toată discuția)