Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS și CASS pentru venituri din drepturi de autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS și CASS pentru venituri din drepturi de autor

Sunt angajat la o companie privata cu norma intreaga unde se retine acolo CAS si CASS. Deci, sunt Salariat.

De asemenea, trebuie sa incasez de la o editura drepturi de autor. Trebuie sa platesc si pentru acestea CAS si CASS? (din recomandarile ANAF si art. 148 Cod Fiscal reiese ca doar daca am NUMAI venituri din drept de autor se achita pentru sume "ce depasesc 12 salarii minime brute pe țară", etc).

Asadar, daca sunt angajat, mai platesc CAS si CASS pentru veniturile din Drept de Autor sau doar se retine impozitul de 10% final?

Din tot ce am citit pare că nu...
Multumesc frumos!
george-neagu, moderator
Daca aveti si calitatea de salariat sunteti scutit de CAS si CASS din drepturi de autor,
Sunt in aproape aceleasi situatie. Sunt angajat si platesc CAS si CASS. In plus am venituri din dividende si drept de autor din strainatate. Ma gandesc ca CASS trebuie sa platesc din cauza dividendelor. Cum ramane cu CAS? Trebuie sau nu? (trec peste plafoane)
CAS la drepturi de autor nu se datoreaza daca aveti si calitatea de salariat.