Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... In DU am trecut valori gresite
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

In DU am trecut valori gresite

In calitate de PFA (pensionar) in DU pentru veniturile obtinute in 2022 declaratia fiind depusa in februarie 2023 am trecut o suma eronata la rubrica CASS.
Intrebarea 1 :Trebuie sa fac o declaratie rectificativa sau pot achita diret la casieria ANAF sector 6 suma corecta a CASS ?
Intrebarea 2 : Suma minima de achitat ca CASS este egala cu val.a 6 salarii minime sau exista si exceptii, si daca da care sunt aceste exceptii ?
Mentionez ca venitul net obtinut in 2022 a fost de 433 lei pentru care am achitat in termen (25.05) impozitul de 10% = 433 lei.
Va rog sa ma ajutati sa clarific raspunsul la cele 2 intrebari de mai sus.
Cu multumiri
george-neagu, moderator
Trebuie sa depuneți declaratia unica rectificativa mai intai si cat mai repede.
Dacă venitul net depășește plafonul celor 6 salarii minime brute pe economie, veți plăti obligatoriu cass. Daca este sub, nu sunteți obligata la plata.
Deci inteleg ca valoarea CASS pe care trebuie sao trec in DU (rectificativa) va fi cea calculata astfel : 6 salarii x 3300 lei = 19800 lei x 10% impozit = 1980 lei) DAR acest CASS nu il voi plati deoarece, asa cum am aratat mai inainte, venitul net obtinut in 2022 a fost de 4330 lei deci mai putin de 19800 lei. Am inteles corect ? Multumesc in mod special pentru precizare..