avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... In DU am trecut valori gresite
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

In DU am trecut valori gresite

In calitate de PFA (pensionar) in DU pentru veniturile obtinute in 2022 declaratia fiind depusa in februarie 2023 am trecut o suma eronata la rubrica CASS.
Intrebarea 1 :Trebuie sa fac o declaratie rectificativa sau pot achita diret la casieria ANAF sector 6 suma corecta a CASS ?
Intrebarea 2 : Suma minima de achitat ca CASS este egala cu val.a 6 salarii minime sau exista si exceptii, si daca da care sunt aceste exceptii ?
Mentionez ca venitul net obtinut in 2022 a fost de 433 lei pentru care am achitat in termen (25.05) impozitul de 10% = 433 lei.
Va rog sa ma ajutati sa clarific raspunsul la cele 2 intrebari de mai sus.
Cu multumiri
Ultima modificare: Luni, 27 Noiembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: voicudamian , utilizator 05:35, 28 Noiembrie 2023
Trebuie sa depuneți declaratia unica rectificativa mai intai si cat mai repede.
Dacă venitul net depășește plafonul celor 6 salarii minime brute pe economie, veți plăti obligatoriu cass. Daca este sub, nu sunteți obligata la plata.
Deci inteleg ca valoarea CASS pe care trebuie sao trec in DU (rectificativa) va fi cea calculata astfel : 6 salarii x 3300 lei = 19800 lei x 10% impozit = 1980 lei) DAR acest CASS nu il voi plati deoarece, asa cum am aratat mai inainte, venitul net obtinut in 2022 a fost de 4330 lei deci mai putin de 19800 lei. Am inteles corect ? Multumesc in mod special pentru precizare..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare anaf neplata contributii la pfa voicudamian voicudamian Buna ziua, Am primit azi 14.12 notificare ANAF sector 6 privind nedeclararea CAS si CASS pentru veniturile din 2018. Subsemnatul sunt PFA si pensionar din ... (vezi toată discuția)
Calcul și plafoane cass chirii & dobânzi 2024 SpF2016 SpF2016 Să zicem că voi avea așa: - chirie 30 000 lei - dobanzi 10 000 lei Total: 40 000 lei (=12,1 salarii minime) La chirie se aplică cote forfetare de 20% ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pe 2023 Alo2016 Alo2016 In Declaratia Unica pe 2023, daca venitul efectiv realizat in 2022 este practic acelasi cu cel estimat prin Declaratia Unica depusa pe 2022, pot sa nu mai ... (vezi toată discuția)