Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Art. 254 NCPC: Propunerea probelor.| Propunere = ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Art. 254 NCPC: Propunerea probelor.| Propunere = Depunere?

Art. 254: Propunerea probelor. Rolul instanței
(1) Probele se propun, sub sancțiunea decăderii, de către reclamant prin cererea de chemare în judecată, iar de către pârât prin întâmpinare, dacă legea nu dispune altfel. Ele pot fi propuse și oral, în cazurile anume prevăzute de lege.

Ce se înțelegere prin propunere? Depunerea fizică a probelor/dovezilor o dată cu cererea de chemare în judecată? Sau doar propunerea lor printr-un petit sau în solicitarea de probatoriu?

Exiguus a scris:

Art. 254: Propunerea probelor. Rolul instanței
(1) Probele se propun, sub sancțiunea decăderii, de către reclamant prin cererea de chemare în judecată, iar de către pârât prin întâmpinare, dacă legea nu dispune altfel. Ele pot fi propuse și oral, în cazurile anume prevăzute de lege.

Ce se înțelegere prin propunere? Depunerea fizică a probelor/dovezilor o dată cu cererea de chemare în judecată? Sau doar propunerea lor printr-un petit sau în solicitarea de probatoriu?

Prin propunere se înțelege indicarea probelor de care înțelegeți să vă folosiți la solicitarea în probațiune. Ele vor fi administrate după încuviințarea lor de către instanță.
Înscrisurile pot fi anexate cererii de chemare în judecată sau ulterior depuse în fața instanței, restul probelor se administrează doar după incuviintare.
Mulțumesc mult!