Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! In noua lege a pensiilor este cuprins ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! In noua lege a pensiilor este cuprins ajutorul soțului ...

Buna ziua! In noua lege a pensiilor este cuprins ajutorul soțului supraviețuitor de 25% din pensia soțului decedat? Era prevăzut în proiectul de lege supus dezbaterilor, dar nu am citit că s ar mai acorda. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Se pare ca nu a fost adoptata o astfel de prevedere.
Nici in proiectul de lege elaborat de Ministerul Muncii nu a existat aceasta prevedere , eu cel putin nu am gasit-o . Ea exista in Legea 127/2019 , aplicarea ei fiind prorogata pana la 01.01.2024 . Dar , de la aceasta data , intreaga Lege 127/2019 este abrogata de noua Lege .
CHKa, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns. Așa văzusem și eu, că nu a fost aprobat, dar trăgeam speranța....

Florina Baciu a scris:

Buna ziua! In noua lege a pensiilor este cuprins ajutorul soțului supraviețuitor de 25% din pensia soțului decedat? Era prevăzut în proiectul de lege supus dezbaterilor, dar nu am citit că s ar mai acorda. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Este inca in vigoare Legea nr. 578/2004 privind acordarea unui ajutor lunar pentru soţul supravieţuitor