avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! In noua lege a pensiilor este cuprins ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! In noua lege a pensiilor este cuprins ajutorul soțului ...

Buna ziua! In noua lege a pensiilor este cuprins ajutorul soțului supraviețuitor de 25% din pensia soțului decedat? Era prevăzut în proiectul de lege supus dezbaterilor, dar nu am citit că s ar mai acorda. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:48, 1 Decembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se pare ca nu a fost adoptata o astfel de prevedere.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nici in proiectul de lege elaborat de Ministerul Muncii nu a existat aceasta prevedere , eu cel putin nu am gasit-o . Ea exista in Legea 127/2019 , aplicarea ei fiind prorogata pana la 01.01.2024 . Dar , de la aceasta data , intreaga Lege 127/2019 este abrogata de noua Lege .
Ultima modificare: Joi, 30 Noiembrie 2023
CHKa, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns. Așa văzusem și eu, că nu a fost aprobat, dar trăgeam speranța....

Florina Baciu a scris:

Buna ziua! In noua lege a pensiilor este cuprins ajutorul soțului supraviețuitor de 25% din pensia soțului decedat? Era prevăzut în proiectul de lege supus dezbaterilor, dar nu am citit că s ar mai acorda. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Este inca in vigoare Legea nr. 578/2004 privind acordarea unui ajutor lunar pentru soţul supravieţuitor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr 360/2023 va rog sa-mi spuneti daca legea nr.360/2023 ... uca2015 uca2015 Legea nr 360/2023 Va rog sa-mi spuneti daca legea nr.360/2023 prevede acordarea unui procent din pensia sotului decedat in conditiile in care care sotia ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! cum se obtine 25% din pensia soțului decedat, conform ... reptila reptila Buna ziua! Cum se obtine 25% din pensia soțului decedat, conform legii 127/2019, art. 113? De cand se pune in aplicare legea? Ce documente trebuie? (vezi toată discuția)