avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara ! Am nevoie de un sfat . Situatia urmatoare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara ! Am nevoie de un sfat . Situatia urmatoare tata murit ...

Buna seara ! Am nevoie de un sfat . Situatia urmatoare tata murit mama traieste are 94 de ani si au doar 2 din 10 au grija si vor 2 sa le ramana lor cum sa procedeze cei 2 va rog ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 21:50, 4 Decembrie 2023
2 din 10 ce, doamna?
Trebuie sa dezbata succesiunea dupa tata și apoi mama, daca are discernamant și mai apuca, sa semneze un contract de intretinere cu cei 2.
Nu cred ca merita efortul. Așteptați sa decedeze mama și dezbateti succesiunea dupa amândoi ca doar nu va îngrijiți mama ca să va dea averea.
Mama vrea sa doneze la cei 2 copii imi cer scuze ca nu am precizat nu Era vb de avere

gi-jane2 a scris:

2 din 10 ce, doamna?
Trebuie sa dezbata succesiunea dupa tata și apoi mama, daca are discernamant și mai apuca, sa semneze un contract de intretinere cu cei 2.
Nu cred ca merita efortul. Așteptați sa decedeze mama și dezbateti succesiunea dupa amândoi ca doar nu va îngrijiți mama ca să va dea averea.

Ca să doneze partea ei, trebuie sa dezbateti succesiunea dupa tata.
Donatia poate fi atacata de ceilalți fii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament fara succesiune 10129 10129 Acum 2 ani parintii mei care au un loc de casa si respectiv casa construita de ei s-au gandit sa doneze jumatate din teren fratelui meu pentru a-si construi ... (vezi toată discuția)
Acte originale geanus geanus buna seara. va rog sa ma lamuriti intr-o problema. sunt mama unui baietel de 9 ani , al carui tata a decedat in noiembrie 2015. bunica traieste. refuza sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. ma numesc gheorghe cristian si as vrea sa va adresez ... Gheorghecristian663 Gheorghecristian663 Buna ziua. Ma numesc Gheorghe Cristian si as vrea sa va adresez urmatoarea problema: Tatal meu a primit un apartament de la mama lui, printr-un contract de ... (vezi toată discuția)