Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara ! Am nevoie de un sfat . Situatia urmatoare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara ! Am nevoie de un sfat . Situatia urmatoare tata murit ...

Buna seara ! Am nevoie de un sfat . Situatia urmatoare tata murit mama traieste are 94 de ani si au doar 2 din 10 au grija si vor 2 sa le ramana lor cum sa procedeze cei 2 va rog ?
2 din 10 ce, doamna?
Trebuie sa dezbata succesiunea dupa tata și apoi mama, daca are discernamant și mai apuca, sa semneze un contract de intretinere cu cei 2.
Nu cred ca merita efortul. Așteptați sa decedeze mama și dezbateti succesiunea dupa amândoi ca doar nu va îngrijiți mama ca să va dea averea.
Mama vrea sa doneze la cei 2 copii imi cer scuze ca nu am precizat nu Era vb de avere

gi-jane2 a scris:

2 din 10 ce, doamna?
Trebuie sa dezbata succesiunea dupa tata și apoi mama, daca are discernamant și mai apuca, sa semneze un contract de intretinere cu cei 2.
Nu cred ca merita efortul. Așteptați sa decedeze mama și dezbateti succesiunea dupa amândoi ca doar nu va îngrijiți mama ca să va dea averea.

Ca să doneze partea ei, trebuie sa dezbateti succesiunea dupa tata.
Donatia poate fi atacata de ceilalți fii.