avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 451 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineata. Dupa noua lege a pensiilor ce intra in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineata. Dupa noua lege a pensiilor ce intra in vigoare ...

Buna dimineata.
Dupa noua lege a pensiilor ce intra in vigoare de la 01.09.2024 perioada de efectuare a stagiului militar mai este considerata perioada asimilata?
Intreb pentru ca sunt nascut in 18.09.1971 angajat din 26.08.1990 si am lucrat 8 ani cu grupa speciala, 18,7 luni(pana in prezent) cu grupa deosebita si as vrea sa stiu daca noua lege imi amana data iesirii la pensie?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:31, 4 Decembrie 2023
Legea 360/2023
Art. 14. – (1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade
asimilate acele perioade în care asiguratul:
b) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu
termen redus, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca mavrodinioan mavrodinioan Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca armata se calculeaza la vechimea in munca? Multumesc. (vezi toată discuția)
Armata ca vechime în munca Ignat Dan Ignat Dan Am făcut armata intre 1983 - 1985 .... un an jumătate. .. la mina ... Apoi am 16 ani de grupa I. Se trece armata ca vechime ? (vezi toată discuția)
Vechime in campul muncii ivanvintilica ivanvintilica Am terminat liceul in 1976. Nu am intrat la facultate si am fost luat in armata. Stagiul militar se considera vechime in munca? (vezi toată discuția)