Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna dimineata. Dupa noua lege a pensiilor ce intra in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna dimineata. Dupa noua lege a pensiilor ce intra in vigoare ...

Buna dimineata.
Dupa noua lege a pensiilor ce intra in vigoare de la 01.09.2024 perioada de efectuare a stagiului militar mai este considerata perioada asimilata?
Intreb pentru ca sunt nascut in 18.09.1971 angajat din 26.08.1990 si am lucrat 8 ani cu grupa speciala, 18,7 luni(pana in prezent) cu grupa deosebita si as vrea sa stiu daca noua lege imi amana data iesirii la pensie?
Legea 360/2023
Art. 14. – (1) În sistemul public de pensii sunt considerate perioade
asimilate acele perioade în care asiguratul:
b) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu
termen redus, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;