Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... În cât timp de la promulgare se publică legea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

În cât timp de la promulgare se publică legea pensiilor în ...

În cât timp de la promulgare se publică legea pensiilor în Monitorul Oficial?
Chiar daca se publlica in M.Of, nu este in vigoare .

Legea 24/2000
art. 11
....
(3) Legile se publică imediat după promulgare, însoțite de actul prin care au fost promulgate. Celelalte acte cu caracter normativ, adoptate de Parlament, se publică sub semnătura președinților celor două Camere.
.....

Legea a fost promulgata la 29.11.2023 prin Decretul nr. 1600/2023.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Stiam cand a fost promulgata legea, dar au trecut6 zile de atunci. Atunci cand ne inchideau in case prin Ordonanțe de urgență pentru stari de urgenta sau alertă in cateva ore, chiar si noaotea le publicau.
Manuela Rășină, administrator
A apărut aseară în Monitorul Oficial nr. 1089, e Legea 360/2023.

Art. 167. — Prezenta lege intră în vigoare la data de 1 septembrie 2024, cu excepția art. 46 alin. (2), art. 84 alin. (6),
art. 127, art. 168 alin. (2) și art. 169, care intră în vigoare la data de 1 ianuarie 2024.