Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozitare PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozitare PFA

Buna ziua. Am un PFA cu impozitare in sistem real. S-a schimbat in vreun fel legea? A crescut sau va creste impozitul pe venit in viitorul apropiat? Multumesc.
Ionatan Roman, utilizator
pt 2024 impozit e tot 10% la venit net , dar CASS se va plati si ea la venitul realizat ( maxim 60 de salarii minime - baza impozabila)
Multumesc mult. Puteti sa imi explicati va rog putin mai in detaliu care e treaba cu aceste 60 de salarii minime? CASS-ul poate fi echivalentul a maxim 60 de salarii minime sau?
Sa zicem ca salariul minim in 2024 va fi 3500 lei .

60 salarii minime = 60 x 3500 = 210.000 lei

Adica la un venit net de pana la 210.000 lei se va oplati CASS la cat e acel venit .
Daca de ex venitul net pe 2024 este 34.000 lei - CASS va fi 3400 lei
Daca e 500.000 lei CASS va fi plafonata la 21.000 lei ( plafon 60 de salarii 210.000 lei )