avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 171 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozitare PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozitare PFA

Buna ziua. Am un PFA cu impozitare in sistem real. S-a schimbat in vreun fel legea? A crescut sau va creste impozitul pe venit in viitorul apropiat? Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 5 Decembrie 2023
Ionatan Roman, utilizator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 15:12, 5 Decembrie 2023
pt 2024 impozit e tot 10% la venit net , dar CASS se va plati si ea la venitul realizat ( maxim 60 de salarii minime - baza impozabila)
Multumesc mult. Puteti sa imi explicati va rog putin mai in detaliu care e treaba cu aceste 60 de salarii minime? CASS-ul poate fi echivalentul a maxim 60 de salarii minime sau?
Sa zicem ca salariul minim in 2024 va fi 3500 lei .

60 salarii minime = 60 x 3500 = 210.000 lei

Adica la un venit net de pana la 210.000 lei se va oplati CASS la cat e acel venit .
Daca de ex venitul net pe 2024 este 34.000 lei - CASS va fi 3400 lei
Daca e 500.000 lei CASS va fi plafonata la 21.000 lei ( plafon 60 de salarii 210.000 lei )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributia cas si cass se calculeaza la venit brut sau net? eupopescu eupopescu Buna seara! Pe internet sunt articole contradictorii. 1. Contributia CAS si CASS pe 2023 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net? 2. ... (vezi toată discuția)
Taxe pfa 2023 nasix nasix Buna seara, Detin un PFA, domeniu de activitate curierat. În 2023 am avut venit de 80000 lei și cheltuieli deductibile de 10000 lei. Eu îmi plătesc (la ... (vezi toată discuția)
Pfa cu norma de venit + venituri din chirii. cum se impoziteaza? SpF2016 SpF2016 Sunt inregistrat ca PFA cu norma de venit. Platesc si contributii la CAS si CASS. As vrea sa dau un apartament in chirie (pe termen lung, nu in scop turistic) ... (vezi toată discuția)