Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Buna ziua! Ma confrunt cu un caz de fals informatic ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Buna ziua! Ma confrunt cu un caz de fals informatic și am impresia ...

Buna ziua! Ma confrunt cu un caz de fals informatic și am impresia că nu există soluții legale în timp real pt a remedia o problema destul de grava in societate.
Contul de Facebook al unui prieten a fost spart dând click pe un link primit .
Eu primesc mesaj pe messenger de la el să-i trimit o sumă de bani până mai târziu pt a putea face o plată că nu are bani pe card. Eram pe graba ,nu am citit cu atenție mesajul și am muscat momeala.
Între timp aflu că s-au trimis mesaje la mai multi prieteni din lista lui , dintre care eu și încă o persoana am efectuat transferul.
1. Am făcut cerere la bancă pentru anularea transferului , din cauza unei fraude , da băncii pare să nu-i pese pentru că nici după o săptămână nu am primit un răspuns privind soluționarea cererii .
Întrebarea mea ar fi : de ce se poate efectua un transfer fara sa completezi numele complet al titularului contului ?
2. Am mers împreună să depunem plângere la poliție , s-a întocmit un dosar dar ni s-a spus că e cam degeaba pentru că oricum nu avem cum să-i prindem . Atunci zic sa atingem lumina și să plecăm toți acasă.
O altă întrebare ar fi de ce nu are poliția pârghiile necesare pentru blocarea contului , din moment ce prezint dovezi pentru această faptă, până la rezolvarea cazului , pentru că până se mișcă bancă sau justiția banii pot fi mutați în n conturi bancare și linse pierde urma .
Scuze pentru textul lung dar și așa e povestea pe scurt. Dacă are cineva informații care m-ar putea ajuta in acest caz va rog să-mi răspundeți . Va mulțumesc!
ati platit prin ordin de plata din cont in cont?
Din cont in cont

adriandimitriu a scris:

ati platit prin ordin de plata din cont in cont?

Aplicatiile bancare te obliga sa scrii tot: cele 24 de caractere ale IBANului, suma, explicatia, destinatarul. Daca nu s-a intamplat asa, inseamna ca ati fost trimis pe un site clonat, care v-a inregistrat datele deja. Ar fi trebuit sa va alarmati ca nu a cerut autentificare. Eu mi-as schimba si cardul. Faceti plangere la politie. O sa dureze. Politia nu blocheaza conturi. Conturile le blocheaza banca la cererea Parchetului sau a unui judecator
adriandimitriu, utilizator
Nu am fost trimis pe un site clonat. Am primit ibanul prin mesaj și din aplicația băncii instalată la mine pe telefon am făcut transferul . Ibanul era corect , suma era corecta , explicația , doar numele nu era al titularului contului , eu crezând că-i transfer prietenului meu banii. De asta m-am și mirat , cum poți sa transferi bani într-un cont la care nu-i ști numele complet al titularului..

adriandimitriu a scris:

Aplicatiile bancare te obliga sa scrii tot: cele 24 de caractere ale IBANului, suma, explicatia, destinatarul. Daca nu s-a intamplat asa, inseamna ca ati fost trimis pe un site clonat, care v-a inregistrat datele deja. Ar fi trebuit sa va alarmati ca nu a cerut autentificare. Eu mi-as schimba si cardul. Faceti plangere la politie. O sa dureze. Politia nu blocheaza conturi. Conturile le blocheaza banca la cererea Parchetului sau a unui judecator

Citind mai atent, dvs nu spuneti nici o clipa ca prietenul n-ar fi primit banii. In acest caz cardul bancar si contul prietenului a fost spart. E neplacut, dar e problema lui. Hackingul a fost complex sau prietenul e foarte vulnerabil. Sa faca plangere penala, dar va dura. Cat despre recuperare, sunt convins ca banii au fost cheltuiti pana acum pe bunuri deja vandute. Sper ca pierderea dvs nu e considerabila.