Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna seara!Am nevoie de putin ajutor si un sfat cu ce ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna seara!Am nevoie de putin ajutor si un sfat cu ce trebuie ...

Buna seara!Am nevoie de putin ajutor si un sfat cu ce trebuie facut mai departe.Sunt in concediu prenatal de la 1 octombrie,saptamana viitoare voi naste.De la locul de munca nu mi se plateste cat trebuie prenatalul,mi.au dat baza de calcul,am refacut si eu calculele,am facut si pe calculator online si tot imi dau suma mai mare,dar contabila sustine ca ei m.au platit bine,ca au program cu licenta..Ce pot face in cazul asta?Cum pot face sa fiu platita corect?
04.2023 -2645lei,am 11 zile lucrate,luna are 18
05.2023 -10596,22 zile
06.2023 -9847,20 zile
07.2023 -9847,21 zile
08.2023 -7806,13 zile+9medical
09.2023 -6280,21 zile medical.
T=47021.
Oct=5318lei(am primit 4476)
Noi=5077
Dec=4351
Ian=4835
Feb=483..
Calculele astea mi.au iesit mie ca ar trebui sa primesc,deocamdata am primit doar pe octombrie 4476,care este muuult mai mica suma decat am calculat eu..
Spuneti.mi,va rog frumos,cum sa procedez in continuare?Multumesc.
Georgiana D., utilizator
Ati scazut c.a.s. si impozitul pe venit din suma bruta?
Buna ziua,da...Sunt sumele finale...facute si pe calculator online,acelasi rezultat.

Cornel Vasile a scris:

Ati scazut c.a.s. si impozitul pe venit din suma bruta?

La prenatal se plateste 85%din media ultimelor 6 luni de salariu brut din care mai scadem 25%cas.

Cornel Vasile a scris:

Ati scazut c.a.s. si impozitul pe venit din suma bruta?

Firma mi.a facut baza de calcul pe 117 zile(nu am luna aprilie lucrate decat 11 zile,dar luna are 18 zile lucratoare)...Eu am facut calculul pt 124 zile,cate sunt in total..Si daca faceam calcul pe 117 zile cat scria in baza lor,tot nu da suma cum trebuie..De.asta nu mai inteleg nimic si nu stiu cum sa procedez sa fie corect.

Cornel Vasile a scris:

Ati scazut c.a.s. si impozitul pe venit din suma bruta?

Daca ati primit 4476 lei , reluand procesul invers ..inseamna brut 5968 lei

scuze : indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza.
Cornel Vasile, Consilier juridic