Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Firma HORECA poate sa opteze la microintreprindere?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Firma HORECA poate sa opteze la microintreprindere?

Buna ziua,

O firma din domeniul HORECA poate sa opteze sa treaca la impozit pe microintreprindere, chiar daca a mai fost o data platitoare de micro incepand cu 01 ianuarie 2023. Art. 48, alin(2) Cod fiscal se aplica firmelor din dmeniul horeca? Multumesc!
george-neagu, moderator
Da chiar daca ele sunt exceptate de la aceasta regula.....deocamdata
Buna ziua,
Sa inteleg ca incepand cu 01.01.2023, o firma HORECA poate opta sa treaca de la micro la profit sau de la profit la micro la finalul fiecarui an fiscal, indiferent daca a mai fost o data micro de la 01.01.2023 si indiferent daca respecta sau nu conditiile de micro.
Multmesc!
in noul proiect de OUG de pe site-ul MFP se elimina facilitatea pt HORECA si daca in 2024 nu va avea salariat sau va depasi 500.000 euro va trece la impozit pe profit din acel trimestru.
MULTUMESC!