avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act semnat de mana la 82 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act semnat de mana la 82 de ani

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie: tatal meu, in anul 2006, fiind in varsta de 82 de ani a vandut 5 ha de teren cu un act de mana fara sa imi spuna. Dupa decesul lui, in 2008, cumparatorul a perfectat contractul de vanzare cumparare pe baza acestei declaratii de mana, dar nici acum nu se poate intabula pe baza acestui act de mana. In calitate de unica mostenitoare intreb:
1. Este acest contract valabil?
2. Unde trebuie sa il dau in judecata pt a intra in posesia terenului daca eu licuiesc intr un judet, el in judetul vecin unde se afla si terenul?
3. Este un abuz de slabiciune faptul ca l-a zapacit sa semneze de mana un act asa de important, la varsta de 82 de ani?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 20:46, 8 Decembrie 2023
cumparatorul a perfectat contractul de vanzare cumparare pe baza acestei declaratii de mana,



Unde l-a perfectat și cu cine?
L-a perfectat la notar in 2011, dar eu ca unica mostenitoare nu am fost prezenta, iar tatal meu decedase din 2008.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu avea ce sa caute cu chitanta la notar, notarul nu i- facut niciun act pe baza acelei chitante.
Bună seara!
Recomandarea mea este să apelați la serviciile unui avocat care să vă deslușească "ițele" vânzării de către tatăl dvs.
Sunt câteva aspecte care nu se prea leagă....


Josephine2016 a scris:

L-a perfectat la notar in 2011, dar eu ca unica mostenitoare nu am fost prezenta, iar tatal meu decedase din 2008.


Ați văzut dvs contractul de vânzare încheiat la notar?
Un contract se încheie între 2 părți.
Cumpărătorul nu avea cum sa perfecteze o vânzare singur.

Alte discuții în legătură

Cumparare teren ContSters194995 ContSters194995 O intrebare: am cumparat un teren de la niste rude. Terenul este pe numele bunicului mort demult, nu s-a facut succesiune, nu s-a facut iesire din diviziune. ... (vezi toată discuția)
Instiintare in vederea incheierii contractului de vanzare-cumparare sub semnatura privata intitulata "chitanta" Nnicoleta1 Nnicoleta1 Buna seara! Am si eu o nelamurire. Sunt unica mostenitoare a unei familii. In anul 2006 am \\"vandut\\" un teren unei familii sub semnatura privata (chitanta ... (vezi toată discuția)
Dupa vanzare unui teren extravilan cu chitanta de mana, vanzatorul decedeaza marturie marturie Dupa vanzare unui teren extravian cu chitanta de mana, vanzatorul decedeaza. In urma cu vreo 10 ani doi batrani soti si sotie, au vandul viceprimarului un ... (vezi toată discuția)