Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act semnat de mana la 82 de ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act semnat de mana la 82 de ani

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie: tatal meu, in anul 2006, fiind in varsta de 82 de ani a vandut 5 ha de teren cu un act de mana fara sa imi spuna. Dupa decesul lui, in 2008, cumparatorul a perfectat contractul de vanzare cumparare pe baza acestei declaratii de mana, dar nici acum nu se poate intabula pe baza acestui act de mana. In calitate de unica mostenitoare intreb:
1. Este acest contract valabil?
2. Unde trebuie sa il dau in judecata pt a intra in posesia terenului daca eu licuiesc intr un judet, el in judetul vecin unde se afla si terenul?
3. Este un abuz de slabiciune faptul ca l-a zapacit sa semneze de mana un act asa de important, la varsta de 82 de ani?
cumparatorul a perfectat contractul de vanzare cumparare pe baza acestei declaratii de mana,

Unde l-a perfectat și cu cine?
L-a perfectat la notar in 2011, dar eu ca unica mostenitoare nu am fost prezenta, iar tatal meu decedase din 2008.
Nu avea ce sa caute cu chitanta la notar, notarul nu i- facut niciun act pe baza acelei chitante.
Bună seara!
Recomandarea mea este să apelați la serviciile unui avocat care să vă deslușească "ițele" vânzării de către tatăl dvs.
Sunt câteva aspecte care nu se prea leagă....

Josephine2016 a scris:

L-a perfectat la notar in 2011, dar eu ca unica mostenitoare nu am fost prezenta, iar tatal meu decedase din 2008.

Ați văzut dvs contractul de vânzare încheiat la notar?
Un contract se încheie între 2 părți.
Cumpărătorul nu avea cum sa perfecteze o vânzare singur.