Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bărbat nascut la 02.05.1960, am adeverinta cu o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bărbat nascut la 02.05.1960, am adeverinta cu o localitate care ...

Bărbat nascut la 02.05.1960, am adeverinta cu o localitate care a fost poluata, când pot ieși la pensie la limita de vârstă.
La 65 ani daca nu aveti stagii realizate in grupe/conditii de munca.
Sunt bărbat nascut in 02.05.1960.Știu ca la 65 de ani dar conform legii 212/2023 când pot ieși la pensie la limita de vârstă, eu am locuit 30 de ani în Pitești care este o localitate poluata, se scad cei doi ani la limita de vârstă?

Carp Mircea a scris:

La 65 ani daca nu aveti stagii realizate in grupe/conditii de munca.

BarbuViorica, utilizator
Legea 360/2023 nu mai are această prevedere legală.
Fratele meu vrea sa iasă la pensie după vechea a pensiilor. Lege 360/2023 întra în vigoare la data de 1 septembrie 2024

BarbuViorica a scris:

Sunt bărbat nascut in 02.05.1960.Știu ca la 65 de ani dar conform legii 212/2023 când pot ieși la pensie la limita de vârstă, eu am locuit 30 de ani în Pitești care este o localitate poluata, se scad cei doi ani la limita de vârstă?

Carp Mircea a scris:

La 65 ani daca nu aveti stagii realizate in grupe/conditii de munca.

După actuala lege nu îndeplinește condiția de vârstă.Varsta este de 63 ani.