avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum mă afectează un concediu medical de 1 an pe o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum mă afectează un concediu medical de 1 an pe o boală cardio ...

Cum mă afectează un concediu medical de 1 an pe o boală cardio ...mă pot pensiona
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:42, 11 Decembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va afecteaza doar la cuantum.
Doriți să optați pentru pensie de boală`? Va fi destul de mică, n-o veți putea compara cu salariul care l-ați avut.
Ultima modificare: Duminică, 10 Decembrie 2023
Dapix, utilizator
Nu va afecteaza foarte mult, daca aveti conditii va puteti pensiona, sanatatea e inainte de toate.
Mulțumesc...dar cum se calculeaza concediu medical când stai 1 an

Cornel Vasile a scris:

Va afecteaza doar la cuantum.

Baza de calcul al indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

La aceasta se adauga un anumit procent din salariul brut, conform codurilor medicale in funcție de diagnosticul medicului, .
[ link extern ]

Din cuantumul indemnizației obținute, angajatului i se va reține doar contribuția pentru asigurări sociale (CAS) de 25% și impozitul pe venit de 10%, fără a i se reține contribuția pentru asigurări sociale de sănătate (CASS) de 10%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se plateste concediul medical Aura Pop Aura Pop Buna ziua lucrez in administratia publica locala si am fost in concediu medical 10 zile pe certificat este cod indemnizatie 01 si cod ... (vezi toată discuția)
Concediul de sarcina alina_cj alina_cj Buna ziua. Cu 3 luni inainte de a intra in prenatal am fost in concediu medical. In aceasta perioada voi beneficia de 85% din 75% din salariul net? (vezi toată discuția)
Bună ziua, cum se socoteste concediul medical pentru incapacitatea ... Princoschi Maria Princoschi Maria Bună ziua, cum se socoteste concediul medical pentru incapacitatea temporară având în vedere că salariul este minim pe economie cat ar trebui sa iau si ... (vezi toată discuția)