Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum mă afectează un concediu medical de 1 an pe o ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum mă afectează un concediu medical de 1 an pe o boală cardio ...

Cum mă afectează un concediu medical de 1 an pe o boală cardio ...mă pot pensiona
Va afecteaza doar la cuantum.
Doriți să optați pentru pensie de boală`? Va fi destul de mică, n-o veți putea compara cu salariul care l-ați avut.
Dapix, utilizator
Nu va afecteaza foarte mult, daca aveti conditii va puteti pensiona, sanatatea e inainte de toate.
Mulțumesc...dar cum se calculeaza concediu medical când stai 1 an

Cornel Vasile a scris:

Va afecteaza doar la cuantum.

Baza de calcul al indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de asigurare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

La aceasta se adauga un anumit procent din salariul brut, conform codurilor medicale in funcție de diagnosticul medicului, .
[ link extern ]

Din cuantumul indemnizației obținute, angajatului i se va reține doar contribuția pentru asigurări sociale (CAS) de 25% și impozitul pe venit de 10%, fără a i se reține contribuția pentru asigurări sociale de sănătate (CASS) de 10%.