Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Împrumut de la ong?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Împrumut de la ong?

Buna ziua.
O întrebare ,am o asociație pentru fetita mea,sunt președintele asociației.
Exista cumva vreo varianta de împrumut din asociație către persoana fizica,adica mie sa pot plati anumite terapii si ulterior sa returnez împrumutul ? Va mulțumesc
george-neagu, moderator
In principiu nu e exclus asta, dar intreaga situatie e putin "cu cantec" cand beneficiarul specific e ruda apropiata cu persoane din conducerea ONG-ului. Cel mai bine decizia sa o ia alte persoane din Consiliul Director fara participarea la luarea deciziei a persoanei care e ruda cu acea persoana... Dar tot nu inteleg de ce ar trebui Dvs, sau altcineva sa "imprumute" bani din asociatie ca sa plateasca anumite terapii si apoi sa returneze imprumutul? De ce nu se face plata direct pe numele fetitei beneficiar. Sau nu pentru ea sunt terapiile ?