Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia si anii de studii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia si anii de studii

Va rog frumos sa-mi spuneti care e legea cu privire la recunosterea anilor de studii la pensie.Am tot cautat pe net dar nu am gasit ce a trebuit.Eu am terminat o facultate de 5 ani si anul trecut mi-am finalizat si masteru.Am lucrat si pe timpul facultatii cu carte de munca.In prezent mi-am gasit loc de munca in domeniu.As dori sa stiu daca mi se trec anii de facultate in cartea de munca.Care ar fi conditiile pt indeplinirea acestui fapt?Dati-mi va rog legea ca nu stiu de unde s-o iau.Daca nu inteleg ceva va voi intreba.Multumesc
1. Este vorba de Legea 19/2000:
Art. 38 - (1) În sistemul public se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora;

2. Nu se trece perioada de facultate in carnetul de munca. Cand veti iesi la pensie, veti prezenta la Casa de Pensii diploma si anexa ei, in original.
Cititi si Legea nr. 276/2004 si Ordinul nr. 407/2004 privind dovedirea, in vederea recalcularii pensiei, a absolvirii cursurilor de zi ale invatamantului universitar.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumes frumos doamna Gabriela.Acuma citesc si daca nu sunt in clar cu ceva va mai scriu.