Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... - trebuie sa se dea spor ? sau nu trebuie sa se mai ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

- trebuie sa se dea spor ? sau nu trebuie sa se mai dea ? .... ...

- trebuie sa se dea spor ? sau nu trebuie sa se mai dea ? .... si de la ce data ?

Buna seara !
Va rugam mult de tot sa ne ajutati cu un raspuns.

Angajatii instituitiei noastre în anul 2017 au avut spor pentru conditii vatamatoare de 15%.
Dupa taierea salariilor si plafonarea sporului, angajatii au
6% sau de 8% sau de 11% .... cum a prins fiecare ...
Din anul 2018 sporul tot s-a plafonat ...

Recent a fost publicată
Legea nr.296 din 26 octombrie 2023 privind unele măsuri fiscal-bugetare pentru asigurarea sustenabilităţii financiare a României pe termen lung – care a intrat în vigoare de la data de 01.11.2023
,,Art. XXVI
Legea-cadru nr.153 /2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 492 din 28 iunie 2017, cu modificările şi completările ulterioare, se modifică după cum urmează:
12.La anexa nr. VIII capitolul II litera I articolul 1, alineatul (1) va avea următorul cuprins:
"Art. 1
(1) Personalul contractual salarizat potrivit prezentei anexe la cap. II lit. A - lit. E poate beneficia de un spor pentru condiţii periculoase sau vătămătoare de până la 15% din salariul de bază, dar nu mai mult de 1.500 lei brut lunar, corespunzător timpului lucrat."

Dar ... mai este in vigoare si ....
O.U.G. nr.168 din 8 decembrie 2022 privind unele măsuri fiscal-bugetare, prorogarea unor termene, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative
(5) În anul 2023, începând cu data de 1 ianuarie, cuantumul sporurilor, indemnizaţiilor, compensaţiilor, primelor şi al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar, solda lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice se menţine cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2022, în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

Odata ce este in vigoare si aceasta OUG 168 /2022,
care spune ca in anul 2023 - sporul se mentine la fel ca in decembrie 2022, odata ce a fost data Legea nr.296 /2023,

angajatorul nu stie ce sa faca ....
In cazul de fata,
trebuie sa se dea spor de 15% ? sau nu trebuie sa se mai dea ? ....
daca da, atunci, de la ce data ?
Sporul acordat din 2018 se mentine in continuare ..nu are nicio legatura cu Legea 296.
In anul 2010 - de cand s-au taiat cu 25% salariile si sporul pentru conditii vatamatoare,
angajatii institutiei noatre nu mai au sporul pentru conditii vatamatoare de 15% ...,
ci sunt doar diferite sume ....

In schimb, in presa se tot spune ca bugetarii au acest spor in procent de 15% ...

Va rugam din tot sufletul sa ne lamuriti cu privire la urmatoarele aspecte:
- cum de unii bugetari au acum sa aiba acest spor de 15% ?
- cum au ajuns ca doar unii bugetari sa aiba acest procent de 15% pentru acest spor ?
- sau doar unii bugetari au dreptul ca acest spor sa fie de 15% ?
- a existat o Lege /OUG /HG /..... - prin care angajatorul trebuia sa dea la angajati acest procent de 15% pentru acest spor ?
- daca s-a gresit, angajatorul mai poate corecta greseala ?
Se mai spune recent ca sporul pentru condiţii vătămătoare
se plafoneaza la până la 15% din salariul de bază , dar nu mai mult de 1.500 lei brut ...

Odata ce angajatii institutiei nu au acest procent de 15% din salariul de bază ,
cum poate spune Legea recenta ca se plafoneaza la 15% ?.... - Legea nr. 296/2023 Art. xxvi. - La articolul 18, alineatul (1)
oanaportar, utilizator